Reagáltak az egyik legfontosabb kérdésre is, mennyi vizet használnak majd a gyártás során.
Néhány éven belül a világ egyik legnagyobb akkumulátorgyárát építené fel a kínai Contemporary Amperex Technology (CATL) Debrecenben, amely most hivatalosan is megszólalt beruházással kapcsolatban, amely a magyar kormánytól is 320 milliárdos támogatásra számíthat.
Az Indexnek válaszolva azt írták, hogy a debreceni gyáregységben az akkumulátorokhoz szükséges cellákat és különböző modulokat is előállítanak majd. Az akkumulátorgyár kapacitása a projekt befejezését követően várhatóan eléri a 100 gigawattórát – jelenleg Magyarország akkumulátorgyártási kapacitása 40 gigawattórát tesz ki és az első létesítmények várhatóan három éven belül elkészülnek.
Egy tanulmány szerint jóval több vizet fogyasztana a debreceni akkugyár, az önkormányzat félreértésről beszél
Közölték, hogy az üzem átlagosan 3378 köbméter/nap vízfogyasztást fog eredményezni, és számításaik szerint Debrecen jelenlegi vízfogyasztásához képest ez nem jelentős mennyiség. Azt írták a helyi lakosok jólétét tekintik elsődleges szempontnak: „számunkra Debrecenben a lakosság vízellátásának biztonsága az első helyen áll. Az üzem vízfogyasztása nem veszélyezteti a helyi ivóvízellátást.”
Azt is állítják, talaj- és talajvízszennyezés nem várható, és kiemelték, hogy a CATL olyan technológiai és műszaki feltételek mellett végzik a gyártást és a kapcsolódó tevékenységeket, amelyek megakadályozzák a működés során, hogy a munkavállalók és a lakosság környezeti, egészségügyi kockázatoknak legyenek kitéve.
A beruházó szerint a projekt Debrecennek és Magyarországnak is jelentős adóbevételeket generál és munkahelyeket teremt, a helyi gazdaság új hajtóerejévé válhat a jövőben. Hozzátették, hogy a beruházás a jelenleg a magyar törvényeknek és előírásoknak megfelelően a tervek szerint halad.
(A címképen a CATL türingiai gyára látható.)
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.