Nagyjából hárommilliárd forintot még így is sikerült megspórolniuk. A Fővárosi Önkormányzat kimaradt a kormány rezsitámogatási köréből, egyelőre abban is csak reménykednek, hogy később fognak pénzt kapni – eddig ugyanis sem Láng Zsolt, sem Orbán Viktor nem kereste őket.
2022 negyedik negyedévében 2021 utolsó negyedévéhez képest a fővárosi intézményeknek, társaságoknak gázból a fogyasztás negyven, távhőből 36, elektromos áramból pedig közel öt százalékát sikerült megtakarítaniuk – mondta Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes egy csütörtöki háttérbeszélgetésen. Azonban míg 2021 utolsó negyedévének rezsiköltsége 5,5 milliárd forint volt, 2022-ben – a megtakarítás ellenére is – 15,1 milliárdot kellett fizetniük. Kiss azonban optimista: elmondása szerint ha nem spóroltak volna, ez az összeg 18,2 milliárdra ugorhatott volna fel.
A főváros továbbra is elvárja a hozzá tartozó intézményektől a spórolást, feszes gazdálkodást, viszont Kiss állítja:
akármennyit is takarítanak meg, ilyen nagyságrendi különbséget a rezsiszámlájukon nem tudnak kimozogni, főleg, hogy 2023-ra magasabb árakat várnak, mint 2022 utolsó negyedévére.
A Fővárosi Önkormányzat hiába ült le Láng Zsolt kormánybiztossal, kimaradtak az állami rezsikompenzációból. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az év első kormányinfóján ezt azzal magyarázta, hogy a megyei önkormányzatokkal vették egy kalap alá Budapest vezetését, és ahogy azok, úgy a főváros későbbi támogatását sem zárta ki. Kiss Ambrus azonban lapunk kérdésére azt mondta, sem Láng Zsolt, sem a megyei jogú városok vezetőivel a közeljövőben egyeztető Orbán Viktor nem kereste őket a támogatásokkal kapcsolatban. Bár Gulyás valóban nem zárta ki a Fővárosi Önkormányzat rezsitámogatását, nem látszik, hogy a 2023-as központi költségvetésben hol lenne erre forrás.
A Fővárosi Önkormányzatnak Kiss becslése szerint nagyjából tízmilliárd forintra lenne szüksége, azonban a pénzen felül megfogalmaztak egy másik kérést is. Korábban több város felvetette a szolidaritási adó mérséklésének lehetőségét, azonban ők nem ezt szeretnék – bár ez is segítene rajtuk –, hanem azt, hogy a 2022-re és 2023-ra fizetendő szolidaritási adó különbözetének összegét csak 2024-ben kelljen befizetniük. A kormány egyelőre erre a felvetésre nem reagált.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.