Gazdaság hvg.hu 2022. december. 07. 13:32

Ársapka nélkül az élet: Romániában a benzin, Szlovéniában a gázolaj olcsóbb valamivel, mint nálunk

Kedd éjjel óta 600 forint fölött van a benzin és a dízel ára is Magyarországon, de ezzel még mindig azon országok közé tartozunk, ahol relatíve olcsóbb az üzemanyag.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója kedd este fél tizenegykor jelentette be, hogy lekerül az ársapka az üzemanyagokról. Így kedd éjjel 11 óra óta már senki sem tankolhat 480 forintért. Az árak jóval 600 forint fölött alakulnak.

A Cargopedia.hu december 5-i adatai alapján nem sok európai országban találunk olcsóbban benzint vagy dízelt. Viszont a szomszédos országok közül két nappal ezelőtt Szerbiában, Romániában és Szlovéniában is kevesebbért lehetett hozzájutni a benzinhez az itthoni piaci árnál. Romániában átszámítva 604 forint volt a 95-ös benzin literje, Szerbiában 617 forint, Szlovéniában 565 forint. A háborúban álló Ukrajnában ugyancsak kevesebbe került az üzemanyag: a benzinért 541 forintot, a gázolajért 585-öt kellett fizetni.

Orbán Viktor bedobta az új kulcsszót: szankciós benzinárak

Gázolajat olcsóbban a környező országok közül még Szlovéniában (átszámítva 643 forintért) lehetett beszerezni.

A hétfői állás szerint Görögországban, Izlandon és Norvégiában a legdrágább a benzin: mindenhol majdnem 2 euró az üzemanyag literje, vagyis több, mint 800 forint. A legolcsóbban Beloruszban és Oroszországban lehetne tankolni, literenként 385, illetve 321 forintért.

A legdrágább gázolajat Albánia, Finnország, Izland, Írország, Norvégia, Svédország, Svájc és az Egyesült Királyság adja 800 forint fölötti árakon, Izlandon pedig 900 forint fölé kúszott a dízel ára. A legolcsóbban ugyancsak Beloruszban és Oroszországban lehetne hozzájutni a gázolajhoz, a benzinéhez hasonló áron.

Ársapka már nincs. De mikor lesz benzin?

Attól még, hogy megszüntették a két kiválasztott üzemanyag hatósági árát, varázsütésre nem áll helyre az ország benzin- és gázolajellátása. A Mol szerint is hetekig tarthat, míg termelési oldalról enyhíteni tudnak a helyzeten, a teljes stabilizálódás pedig hónapokat vehet igénybe. A kormány addig is hárítja a felelősséget, és a káosz okozójaként a saját, felelőtlen intézkedései helyett megint Brüsszelre mutogat.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.