Egy EU-s irányelv szerint jó esetben 30, de legalább 10 nap apaszabadságot kell adni, a magyar kormány a minimális opciót választotta.
Kétszeresére fog nőni a gyerek megszületése után az apáknak járó szabadnapok ideje – erről küldött ki sajtóközleményt a Technológiai és Ipari Minisztérium. Kedd késő este adták ugyanis be a 177 oldalas törvényjavaslatot, amelyben foglalkoztatáshoz kapcsolódó jogszabályokat módosítanak, ennek az egyik leglátványosabb pontja az apaszabadságok duplázása, 5 napról 10-re.
Más kérdés, hogy ez épp a szűk minimum, amit az EU elvár. Egy három évvel ezelőtti EU-s irányelv szerint ugyanis 30 nap apaszabadságot kellene adni, de legalább tízet, ebből választotta ki a magyar kormány a lehető legkevesebb extra szabadnapot biztosító lehetőséget. Ráadásul a határidő eredetileg 2022. augusztus 2-a lett volna, ehhez képest 2023. január 1-jétől lép életbe az új szabály.
A gyereke hároméves koráig ezentúl 44 munkanap szülői szabadság illetheti meg a munkavállalót, amit kérésének megfelelő időpontban adhat ki a munkáltatója – írta a minisztérium.
Az, akinek egy hozzátartozója vagy vele egy háztartásban élő személy súlyos egészségi okból gondozásra szorul, legfeljebb 5 munkanapra mentesülhet a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.
A kisgyermekes szülők a gyerekük nyolcéves koráig kérhetik a munkavégzési hely és munkarend módosítását, a távmunka keretében vagy részmunkaidőben való foglalkoztatásukat. A cég ezt nem köteles meg is adni, a törvénytervezet csak annyira kötelezi a munkáltatót, hogy 15 napon belül írásban válaszolnia kell.
A korábban közölt munkaidő-beosztás kollektív szerződéssel is csak legkésőbb a munkakezdés előtt 48 órával változtatható meg. Új elem az is, hogy munkáltatónak ingyenesen kell biztosítania a munkaköri feladatok teljesítéséhez szükséges, jogszabály alapján kötelező képzéseket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.