Gazdaság Lengyel Miklós 2022. október. 21. 15:49

Mindenki veszített a Brexiten

A brit miniszterelnök gyors bukása is rávilágított arra, hogy Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból egyáltalán nem fellendüléshez vezetett, sőt, végül gazdasági válságba torkollott. Egy ír kutatócsoport ki is számolta: ki, mennyit veszített a Brexittel?

A brit áruk exportja az Európai Unióba 16 százalékkal volt tavaly alacsonyabb annál, mint amilyen az uniós tagság megmaradásának esetében lett volna, az Európai Unió brit áruexportja pedig 20 százalékkal maradt el attól. Az ESRI ír kutatóintézet abból indult ki, hogy az Európai Unión belül intenzívebb az árucsere.

Érdekes módon a brit cégek leginkább a közeli Írországban veszítettek piacot. 40 százalékkal csökkent a brit export Írország irányában.

A másik véglet Luxemburg. A nagyhercegség, amely az Európai Unió leggazdagabb tagállama, 76 százalékkal növelte importját Nagy-Britanniából. Valószínűleg egyszeri alkalomról van szó, mert a britek nagyszámú generátort adtak el tavaly Luxemburgba. Persze lehet, hogy nem ez a kis ország volt a végső felhasználó, hiszen Luxemburgban elvámoltatni előnyösebb a brit cégeknek, mint mondjuk Franciaországban, ahol a vámosok is élvezettel nehezítik meg a brit exportőrök dolgát.

Tavaly mindössze két uniós tagállam tudta növelni a kivitelét Nagy-Britanniába: Lettország és Ciprus. A kis balti állam 38 százalékkal, a szigetország pedig 33 al tudta tavaly fokozni exportját az Egyesült Királyságba.

Mennyivel volt alacsonyabb a kereskedelem a Brexit miatt? Málta, amely pedig brit birtok volt, vezeti a sort 46 százalékkal. Finnország következik 33 százalékkal, majd Franciaország és Görögország jön egyaránt 29 százalékkal. Magyarországra nem tér ki a brüsszeli Politico cikke.

zöldhasú
Hirdetés