Korábban 184 millió liter dízelolajat szabadítottak fel az ország stratégiai tartalékaiból.
A nyáron felszabadított stratégiai tartalékok jelentős hányadának visszatöltése még az idén megvalósulhat, ennek első részleteként közel 50 millió liter gázolaj megvásárlásáról született döntés – jelentette be Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) energetikáért felelős államtitkára.
Az államtitkár emlékeztetett, hogy a kormány a hazai üzemanyag-ellátás biztosítása érdekében augusztusban 184 millió liter dízelolajat szabadított fel az ország stratégiai tartalékaiból. A felszabadított készlet a stratégiai gázolajkészlet 38 százaléka, a gázolaj előállítására alkalmas kőolaj- és dízelkészletnek pedig együttesen a 24 százaléka.
A hatályos szabályozás értelmében a készlet visszapótlásáról 2023. április 1-ig kell gondoskodni, ezért a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) pályázatot hirdetett, így még az idei évben megvalósulhat 47,8 millió liter gázolaj beszerzése. A felszabadított készlet fennmaradó részének visszatöltésére további pályázatok keretében kerül majd sor – áll a tárca közleményében.
Az olajkészlet ügyéről részletesebben az alábbi cikkünkben írtunk, azt is kiemelve, hogy az Európai Bizottság, tekintettel az orosz–ukrán háború miatt kialakult ellátási bizonytalanságokra, a június elsején kiadott ajánlásában – az IEA iránymutatásához hasonlóan – arra kérte fel a tagállamokat, hogy 2022. november 1-je előtt ne állítsák vissza biztonsági olajkészleteiket az uniós irányelvben előírt minimális szintre.
Soha nem zuhant még akkorát az ország biztonsági üzemanyag-tartalékának szintje, mint most
Harminc évvel ezelőtt kezdtük meg a stratégiai készletek felhalmozását, és a bespájzolt olaj- és olajtermékünk legalább 90 napra elegendő szinten van már 1998 óta. Ennek a szintnek néha kicsit alámentünk, de sohasem annyira, mint idén augusztusban, amikor a kormány az üzemanyaghiány megelőzése érdekében nagyon komoly mennyiségű gázolajat szabadított fel.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.