Csak a 2008-as világválság idején álltak rosszabbul a pénztári portfóliók a mostani teljesítményeknél. Majdnem mindegyik nyugdíjpénztári portfólió mínuszba került szeptemberre.
A Portfolio elemzése szerint "határozottan szenvednek az önkéntes- és magán-nyugdíjpénztári portfóliók", majdnem mind mínuszban van, akkora veszteségekkel, hogy az a 2008-as állapotokat idézi.
Mint fogalmaznak: "2008-ban több olyan portfólió is volt, amely 20 százalék feletti mínusszal zárt, de a 10 százalék feletti veszteségek sem voltak ritkák, és sajnos hasonlót látunk most is. Azok a portfóliók teljesítenek a legrosszabbul idén továbbra is, amelyek legfőképp részvénybe, illetve részvényekbe és kötvényekbe fektetnek."
Kiemelik, hogy az MNB oldalán elérhető árfolyamadatok alapján a leggyengébb teljesítmények az önkéntes pénztári portfóliókon belül 15 százalék feletti mínusznál vannak. Egyedül a Honvéd pénztár pénzpiaci és az MKB kiszámítható portfóliója teljesített eddig idén pozitívan: a Honvéd alapja 4 százalék feletti hozamnál jár.
A magán-nyugdíjpénztári portfóliók teljesítménye is mínuszos, itt a növekedési és kiegyensúlyozott befektetések a leggyengébben teljesítők 13-14,5 százalék körüli mínuszokkal.
A nyugdíjra gyűjtők veszteségei a kedvezőtlen piaci környezettel, vagyis a globálisan tapasztalt inflációval, az orosz–ukrán háború következtében rosszul teljesítő tőzsdékkel, a kötvénypiaci hozamok emelkedésével, a recesszió veszélyével magyarázhatók.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.