Jó egy százalékot esett a kora délelőtti órákban az euróval szemben a forint értéke, a dollárral szemben pedig ennél is nagyobb volt a zakó. Később jött egy kis erősödés, de nem meggyőző.
Meredek lejtőre került a forint szerdán kora reggel a valutapiacon. Az euróval szemben egy óra alatt egy százalékot, 419-ről egészen 423 forintig romlott az értéke. A dollárral szemben még nagyobbat bukott, a reggeli nyitás utáni 419-ről nagyon gyorsan 426-os árfolyamra szaladt fel az amerikai deviza.
A 423-as euróárfolyam ugyan még nem éri el a hétfői történelmi mélypontot, amikor egy euró 425,8 forintba is került, de mindenképp számottevő a gyengülés.
A gyengülés a délelőtti órákban kissé visszafordult, de nem volt meggyőző, cikkünk megírása idején az euró árfolyama 422, a dolláré pedig 425 fölött járt.
Délelőtt némileg gyengült a lengyel zloty és a cseh korona is, de messze nem olyan mértékben, mint a forint.
A forint általános gyenge szereplése hátterében több összetevőt szoktak megemlíteni az elemzők: az uniós támogatások bizonytalan volta mellett a jegybanknak a kamatemelés leállításával kapcsolatos bejelentését, illetve azt, hogy a magas energiaárak és import miatt nagy mennyiségű devizára van szüksége az országnak.
Ezen hétfőn némileg javított, hogy az MVM bejelentette, hogy halasztott fizetésről állapodott meg a gáz esetében a Gazprommal (fél év haladékot kapnak egy bizonyos árszint feletti részre). Erről a megállapodásról aztán kedden délután a Bloomberg közölt részleteket, például, hogy 1,9 milliárd euró kifizetésének a halasztásáról lehet szó, amire az orosz fél 3,5 százalékos kamatot számol fel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.