Energiaválság, recessziós félelmek és forintgyengülés közben igyekszik a magyar kormány megegyezni Brüsszellel az uniós forrásokról, már a miniszterelnök is nyíltan beszél arról, hogy ez a pénz hiányzik a magyar gazdaságból. A vita lehetséges kimeneteleiről és tétjéről beszélgettünk a hvg.hu gazdasági podcastjában Nyeste Orsolyával és Arató Lászlóval.
Egy soha ki nem próbált eljárást folytat Magyarországgal szemben az Európai Unió, ez pedig jelenleg azzal fenyeget, hogy több ezer milliárd forint uniós támogatást vonnak el az országtól. Az állam közben fizet, ami komolyan duzzasztja a magyar deficitet. Meddig fenntartható ez? Mi a vita tétje, és miben reménykedhetnek azok, akik uniós támogatásra várnak? Nyeste Orsolyával, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzőjével és Arató Lászlóval, az EUrologus munkatársával beszélgettünk.
Gazdasági podcastunk szeptemberi adásában választ kerestünk arra:
- Milyen pénzekről, mekkora összegekről vitatkoznak a felek?
- Miért járul hozzá a forint mélyrepüléséhez az, hogy a mai napig nincs megállapodás? Erősödhet a magyar deviza, ha megegyeznek a felek?
- Mennyire fontosak ezek a források a recesszió felé sodródó magyar gazdaság számára?
- Miért lenne kár, ha elveszítenénk ezeket a támogatásokat?
- El van késve Magyarország? Miért kevesebb már most is a rendelkezésre álló forrás nagysága?
- Mi a garancia arra, hogy a kedvezményezettek akkor is kapjanak támogatást, ha az országtól pénzt von el az EU?
- Van arra tartaléka az államkasszának, hogy finanszírozza ezeket?
- Tényleg nem jön egy fillér sem az EU-ból Magyarországra?
- Mit tegyen egy vállalkozó, akinek pénzre van szüksége, de késnek a pályázatok?
A podcastban foglaltak kizárólag a megszólalók személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek a meghívott pénzintézet, pénzügyi tanácsadó vagy elemző cég hivatalos szakmai álláspontjának. A podcast tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.