Gazdaság HVG 2022. szeptember. 28. 12:43

A kormány gajra vágta a tűzifapiacot

Az állami erdészetek nem bírják a hatósági áras lakossági kiszolgálást, a piaci tűzifa-kereskedelemben pedig hiány van és elszálló árak. A szegényeknek a rőzsegyűjtést ajánlja a kormány – írja az e heti HVG.

„A területileg illetékes állami erdőgazdaságnál azt mondták, március a legkorábbi időpont, amikor fát lehet elhozni, akkora a várólista” – panaszkodott a HVG tűzifavásárlással próbálkozó olvasója. „A 10 köbmétert ráadásul csak egyben adják ki, 5 méteres rönkök formájában; azt ajánlották, ehhez egy minimum 10 tonnás, darus teherautót kellene bérelni. Az úgy 130 ezer forint, és a mi utcánkba maximum 7,5 tonnás jármű hajthat be” – vázolja a helyzet kilátástalanságát. Más erdészetnél jobb a helyzet, van fa, de csak egyetlen átvételi ponton, és csupán egyfajta. A fűteni akarók mindenesetre megrohamozták az állami erdészeteket, miután a tűzifaprogram szeptember 19-én elindult.

Egész pontosan nem tűzifát lehet venni, hanem tűzifa-alapanyagot, vagyis feldolgozatlan farönköket. Azokat még fel kell darabolni és hasogatni, hogy fűtésre-főzésre használható tűzifa legyen belőlük. A pluszköltségekkel együtt már könnyen előfordulhat, hogy a „rezsicsökkentett” alapanyagnál jobban megérné feldolgozott tűzifát venni piaci kereskedőtől. Már ha lehetne kapni. De nem nagyon lehet, vagy legalábbis náluk is többhetes várakozási időkkel, bizonytalansággal kell számolni. A kereskedők az erdőgazdaságokra mutogatnak, a legtöbbjük ugyanis eddig az állami erdészetektől vásárolta a rönköket; ők most azt vélelmezik, hogy a lakosság kiszolgálása érdekében visszatartják az árut. Erdészeti források szerint nem igaz, hogy visszatartják a fát, egész egyszerűen nincs belőle elég.

Nem meglepő módon a fa piaci ára folyamatosan emelkedik, 2021-hez képest jelenleg mintegy 30 százalékos a drágulás. Ez és a hiány együtt kiváló táptalajt kínál a kóklerkedésnek és a mutyizásnak. Az interneten számolatlan obskúrus hirdetésben kínálnak tűzifát eladásra – egy kacsintással, de írásban is vállaltan akár számla nélkül. A legrosszabb esetben az eladó előre kéri a vételárat vagy egy részét, aztán egész egyszerűen nem szállít.

A cikk teljes terjedelmében a HVG hetilap Gazdaság rovatában, illetve online a hvg360-on olvasható.

HVG

 

zöldhasú
Hirdetés