Egy friss felmérés szerint nagyon sok háztartásban okoznak súlyos problémát a magas árak.
A Publicus Intézet legújabb felmérése szerint a magyarok jelenleg két dologtól félnek igazán: a téltől és a bevásárástól. A Népszava azt írja, a válaszadók 34 százaléka azt érezte, hogy az infláció az elmúlt egy évben meghaladta a 30 százalékot, holott júliusban a tényleges mérték még „csak” 13,7 százalék volt, az augusztusi pedig 15,6 százalék.
Nemrég ugyanakkor kiderült:
a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb közlése szerint negyedszázados rekordokat dönt az infláció, 30,9 százalékkal drágultak az élelmiszerek egyetlen év alatt.
A felmérés szerint a legkevesebb pénzből élőknél is rosszabbnak látják a helyzetet azok, akiknek 200–300 ezer forint a nettó jövedelmük. Ennek a csoportnak a 42 százaléka érezte 30 százaléknál rosszabbnak a pénzromlást.
A megkérdezettek válaszai alapján augusztusban már a háztartások 91 százalékának okozott akár súlyos gondot az árak emelkedése. Ez néhány százalékkal magasabb, mint júliusban volt.
A válaszadók a rezsiszámlától is félnek, ám 43 százalékuk gondolja azt, hogy háztartása meghaladhatja az éves fogyasztást, így pedig emelkedhet a rezsiszámlájuk (ez jobb, mint júliusban volt, valószínűleg, azóta megérkeztek az első számlák, így pontosabban látják a helyzetüket). A túlfogyasztók majdnem fele úgy becsüli, hogy 20 százalékkal lépi túl a kedvezményes határt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.