A lakóközösség a napelemekkel megtermelt fölösáramot társasházként adja el és ugyanebben a minőségben vásárol villamosenergiát az MVM-től, ezért nagy fogyasztónak számít és piaci áron jár csak neki az áram.
Két és fél- háromszorosára emelkedik majd az áramszámlája egy szentesi társasház lakóinak, mert napelemet szereltettek a tetőre – derül ki az RTL Híradójából. Két éve egy egész naperőművet építtettek a lakók 18 millió forintért, hogy a ház három lépcsőházában lévő 24 lakás melegvíz-ellátását és áramfogyasztásának nagy részét ezzel biztosítsák.
A gondok ott kezdődtek, amikor bejelentették a rezsicsökkentést csökkentő rendeletet, ugyanis annak hatályba lépésétől kezdve a társasház nagy fogyasztónak minősült, mivel addig az MVM-nek a fölösben megtermelt áramot társasházként adták el és ebben a minőségben is vásároltak tőle extra villamosenergiát. Ez pedig azt jelenti, hogy az éves számlájuk így lépcsőházanként 290 és 400 ezer forint helyett akár 750 ezer forint is lehet, ugyanis lakóközösségként nem esnek a kedvezményesen beszerezhető áramra jogosultak kategóriájába, így nekik csak piaci áron jár az energia.
A társasház lakói azt szeretnék, ha az egyedi fogyasztásmérőik alapján mindenki külön, kisfogyasztónak számítana. Így rezsicsökkentett áron kaphatnák az áramot, és továbbra is környezetbarát módon, maguknak állíthatnák elő a felhasznált energia jó részét. Állításuk szerint kérésüket az MVM elutasította.
Kérdéseivel az RTL is kereste az MVM-et és a kormányt, ám ezek egyike sem válaszolt a csatornának.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.