Az egyeztetések még zajlanak, a kereskedelem beindításához a MAVIR közlése szerint az ukránoknak kell teljesíteniük az uniós szabályzatokban és irányelvekben foglalt feltételeket. A sajtóban azonban olyan információk is megjelentek, hogy a MAVIR egyáltalán nem volt partner eddig az ukrán féllel való tárgyalásokban, és ennek politikai okai vannak.
Hétfőn írt a 444 arról, hogy információik szerint a magyar állam elzárkózik az ukrán áram importjától, holott ezzel csökkenthető lenne a villamos energia eddig nem tapasztalt magasságokba felszökött piaci ára. A portál szerint a magyarországi importot felügyelő MAVIR (az állami MVM leányvállalata) eddig nem kért az ukrán villamos energiából, sőt, a magyarok vonakodása miatt augusztusban teljesen meg is szakadtak a tárgyalások a két fél között. Ennek okáról nem kaptak felvilágosítást a portál munkatársai, mivel a MAVIR egyetlen kérdésükre sem válaszolt. Ugyanakkor több egymástól független iparági forrásuktól úgy értesültek, hogy valójában politikai oka van az elutasításnak, mégpedig az, hogy Budapest nem akar pénzt adni Kijevnek addig, amíg nem sikerült megállapodni az oroszokkal a gázszállítások növeléséről.
Az üggyel kapcsolatban a hvg.hu kérdéseket küldött a MAVIR-nak, a cég pedig arról tájékoztatott minket, hogy a magyar fél csak arra vár, hogy az ukránok teljesítsék az ügylettel kapcsolatos uniós szabályzatokban és irányelvekben foglalt feltételeket, amire az ukránok szerint 2-3 hónapos átfutási időt követően kerülhet sor. Ehhez azonban hozzá kell tenni, hogy maga a MAVIR is elismeri, a román–ukrán és a szlovák–ukrán határon át érkező villamos energia tekintetében sem a szlovák, sem a román állam nem volt annyira szigorú, hogy egy energetikai válság közepén uniós szabályzatok paragrafusszintű betartását írja elő. Azt a vállalat egyelőre nem tudta megmondani, hogy a teljes exportkapacitáson belül mégis mekkora rész fog a magyar–ukrán határmetszéken át érkezni, mivel az ehhez szükséges számítások feltételei egyelőre nem adottak.
Érdekes adaléka lehet a történetnek és akár meg is világíthatja a vészhelyzet közepén talán túlzottan is pedáns és ezzel a kereskedelmet 2-3 hónappal csúsztató MAVIR és a 444 által pedzegetett politikai ok közötti összefüggést mindaz, amit hétfőn mondott el Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a nagyköveti értekezleten (a kérdéses részt a link mögötti videóban 33:00-tól találják). Ezek szerint az oroszokkal a gázszállítások növeléséről folytatott tárgyalások olyan jól állnak, hogy szeptembertől már a nagyobb mennyiségű földgáz érkezhet Magyarországra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.