Augusztus 23-án minden korábbi mérést meghaladva 3334 megawattot ért el az ipari naperőművek negyedórás termelése – írja az Energiaügyi Minisztérium a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) adataira hivatkozva.
Csökken a gázos termelés aránya a hazai bruttó villamosenergia-felhasználásban. A jelenség mögött a csökkenő energiafogyasztás és a növekvő napelemes termelés áll.
Egy sikert már elkönyvelhet a kormány a naperőműves lakossági projektekre kiírt pályázatokon: sokakat elbizonytalanított, hogy érdemes-e egyáltalán próbálkozniuk.
2024-ben fog igazán beindulni a hazai villamosenergia-hálózat fejlesztése, felépül egy sor új alállomás, trafókat cserélnek le, távvezetékeket korszerűsítenek, Szolnoknál 20 megawattos energiatároló épül.
A zöldítési célok eléréséért tíz éven belül fel kell futtatni az elektromos autózást, a hőszivattyúk beépítését és a megújuló erőművek integrálását. A fogyasztási és az ellátási oldal borítékolható robbanása külön-külön is megoldhatatlan kihívások elé állítaná a kontinens villamos hálózatát, együtt meg pláne: nincs rá felkészülve, hiszen nem is erre tervezték. A teljes körű modernizálásért az EU hét év alatt közel 600 milliárd eurót tolna a rendszerbe.
Nehezített és egyre drágább pálya a napelemes rendszerek kiépítése, akár nagyobb, közepes vagy háztartási méretű rendszerekről beszélünk. A kormány jelentősen növelné a hazai napelemes energiatermelési kapacitást, de jelen pillanatban több nehézséggel szembesül az, aki ilyen rendszert telepítene. Egy nyári szabályváltozás nyomán például a közepes rendszerek telepítői jelentős plusz költséggel számolhatnak, és a szolgáltatók változó előírásai miatt a családi házukat állami pénzből napelemmel felszerelni szándékozók is aggódva pillanthatnak pénztárcájuk mélyére.
Az egyeztetések még zajlanak, a kereskedelem beindításához a MAVIR közlése szerint az ukránoknak kell teljesíteniük az uniós szabályzatokban és irányelvekben foglalt feltételeket. A sajtóban azonban olyan információk is megjelentek, hogy a MAVIR egyáltalán nem volt partner eddig az ukrán féllel való tárgyalásokban, és ennek politikai okai vannak.
Május elején 0 (nulla) szabad kapacitást hirdetett meg a Mavir új erőművek rendszerbe állítására, vagyis nem lehet semmiféle új energiatermelő erőművet a hálózatra kapcsolni. Az iparági egyesületek nyílt levélben figyelmeztettek, hogy ezzel veszélybe kerülnek nemcsak a szektor szereplői, de szén-dioxid-kibocsátás csökkentési célok teljesítése is.
Soha nem volt még olyan magas a nyári áramfogyasztás, mint június 27-én, 13:15-kor. Nagy melegben a klímák és hűtőberendezések használata nagyon megdobja a fogyasztást.