Gazdaság hvg.hu 2022. augusztus. 04. 11:45

Miért kell most bediktálni a villany- és gázóra állását?

Sokan diktálják most óraállásaikat a szolgáltatók felé abban a reményben, hogy ezzel is spórolni tudnak majd az új, augusztus elsejétől hatályos elszámolás szerint. De tényleg spórolnak?

Augusztus 1-jével életbe lépett az új rezsidíjszabás. Mostantól van egy alsó díjsáv (a korábbi „rezsicsökkentett” díjakkal) és egy fölső (a piaci energiaárakat tükröző díjakkal). A két sáv határa az éves átlagosnak mondott fogyasztási mennyiség, illetve annak tetszőleges hosszúságú elszámolási időszakra visszabontott mértéke.

Az átállás kapcsán a lakossági energiaszolgáltatók, vagyis az állami MVM és az E.On lehetőséget biztosítanak a mérőórák állásának soron kívüli bediktálására. Ám ahogy az MVM rezsikisokosaiban hangsúlyozza, ez nem kötelező, csak lehetőség.

Meghosszabbította az MVM a mérőórák bediktálásának idejét

A korábban a jogszabály alapján nehezen megválaszolható kérdésekre is választ ad az MVM. Egyebek mellett arra, elvész-e az adott hónapban ki nem használt „rezsicsökkentett" energiamennyiség, mennyit kell fizetniük a feltöltőkártyás ügyfeleknek és hogy mi történik, ha valaki év közben vesz egy lakást.

Miért van értelme bediktálni az óraállásokat? Mert a legtöbb fogyasztó alapesetben nem minden hónap 31-én diktál. A havi diktálós fogyasztók a hónap egy megadott szakaszában tetszőleges napon, az átalány alapján fizetők (valójában éves egyenletes elszámolás a konstrukció neve) óráit pedig csak évente egyszer olvassa le a szolgáltató.

A probléma, hogy a régi díjrendszerről az újra történő átállás egységesen augusztus 1-jével történik. Egy másik hatósági áras termékkel szemléltetve: a helyzet olyan, mintha a benzinkúton tankolás közben egyik pillanatról a másikra szüntetné meg a kormány az üzemanyagok hatósági ársapkáját. Az ember tartja a pisztolyt a tanknyílásban, folyik az üzemanyag egy percig, 30 másodpercig literenként 480-as hatósági áron, onnantól 700 forintos piaci áron. Mivel a tankolás folyamata nem szakad meg 30 másodpercnél, nem lehet tudni, hány liter benzin került a tankba, amíg a 480-as ár volt érvényben, és mennyi 700 forintos áron. Legalábbis a szó szigorú értelmében, hiszen normális esetben az üzemanyag egyenletesen áramlik a töltőpisztolyból a tankba, vagyis ha mondjuk egy perc alatt 40 litert tankoltunk, akkor fél perc alatt 20 litert tankoltunk. Így meglehetős pontossággal becsülhető, hány liter üzemanyag került a tankba az árváltozás pillanata előtt, és mennyi utána.

Nagyjából ugyanez a helyzet jelenleg az árammal és a gázzal. Az MVM által közzétett kisokos szerint a július 31-ei óraállást be lehet diktálni, de nem kötelező, rendkívüli diktálási lehetőséget biztosítanak. Elosztói leolvasás sincs, és külön elszámolás sem történik. Úgynevezett számlamegosztás történik becsült érték alapján, amelynek az értelmében a 2022. július 31-ig elfogyasztott és a 2022. augusztus 1-jétől elfogyasztott villamos energia mennyisége külön soron lesz feltüntetve a számlán. Aki bediktálja a július 31-ei állást, annak nem megbecsülik, hogy hol állt a fogyasztása a díjszabások váltásakor, hanem a bediktált óraállást veszik figyelembe.

Már ha az nem mutat irreális állást, ez esetben és egyébként is a szolgáltató felülvizsgálhatja, ellenőrizheti az óraállást.

Az áram- és a gázfogyasztás nem olyan egyenletes, mint ahogy az üzemanyag folyik a töltőpisztolyból, ezzel együtt a szolgáltatók alapesetben elég jó becslést tudnak arra, az egyes fogyasztóknak hol állhatott az órájuk július 31-ről augusztus 1-re fordulva. Az átalányos fogyasztóknak ezzel együtt érdemes lehet bediktálni a tényleges óraállást, hiszen esetükben csak évi egy leolvasás történik, így nagyobb a becslés bizonytalansága. Annak is érdemes élni a rendkívüli diktálással, aki valamiért feltételezi, hogy a fogyasztási szokásai jelentősen változtak, így a becslés nem adna pontos eredményt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?