Idén júniusban az ipari termelői árak átlagosan 35, százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest.
A belföldi értékesítés árai 2022 júniusában a 2021. júniusihoz képest átlagosan 44,6 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 62 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 36,3, a 33 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 67,1 százalékkal voltak magasabbak az árak - közölte a KSH.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 57,5, a beruházási javakat gyártókban 16,3, a fogyasztási cikkeket gyártókban 26,3 százalékkal nőttek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 30,1 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 25, a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése következtében – 181 százalékos volt a drágulás.
Amennyiben pedig azt nézzük, hogy a január–júniusi időszakban hogyan változtak az árak, azt látjuk, hogy az egy évvel korábbihoz képest a belföldi értékesítés árai 40,2, az exportértékesítéséi 21,4, az ipari termelői árak pedig összességében 27,8 százalékkal emelkedtek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.