A fűtés korlátozásáról és a díszkivilágítás lekapcsolásáról is határoztak a gázhiánytól tartva.
Hannover a német nagyvárosok közül az első, amelynek vezetése úgy döntött, hogy kikapcsolja a melegvíz-szolgáltatást a középületekben, és a tusolókból is csak hideg víz folyik az uszodákban, sportlétesítményekben és edzőtermekben. A lépést azzal indokolták, hogy Oroszország mind kevesebb földgázt küld Németországba – írja a BBC.
A spórolás jegyében lekapcsolták a városban a köztéri szökőkutakat és a középületeket – például a városházát és a múzeumokat – sem világítják ki éjszakára.
A most elfogadott szabályok értelmében a középületeket április és szeptember vége között nem fogják fűteni, és az év többi részében is csak 20 fokig melegítik majd a helyiségeket – néhány kivételtől eltekintve. Betiltották továbbá a hordozható légkondicionálók és melegítő eszközök használatát.
A polgármester, Belit Onay azt közölte, a céljuk, hogy 15 százalékkal csökkentsék a város energiafelhasználását. Ez illeszkedik az uniós gázspórolási tervhez, amelyet kedden fogadtak el a tagállamok – Magyarország kivételével. Ahogy az Eurológus megírta: az uniós tagállamok 2022. augusztus 1. és 2023. március 31. között az elmúlt öt év azonos időszakára számolt átlagfogyasztáshoz képest csökkentik 15 százalékkal az idei gázfelhasználásukat. Ha gázhiány alakulna ki, akkor uniós szintű riasztást lehet kiadni, amelynek értelmében kötelező megtakarítási célokat írnak elő a tagállamoknak. Egyes tagállamok ugyanakkor felmentést kaphatnak a végrehajtás alól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.