Gazdaság Lengyel Miklós 2022. július. 28. 16:05

52 milliárd dolláros állami támogatás a chipiparnak az USA-ban

A washingtoni szenátus megszavazta, és minden bizonnyal a képviselőház is rábólint majd hiszen arról van szó, hogy az Egyesült Államok megerősítse vezető szerepét ebben a stratégiai fontosságú ágazatban.

“Ez nagy lépés a gazdasági biztonság, a nemzetbiztonság számára. Ezt a törvényt már régen el kellett volna fogadnunk” - hangsúlyozta a szenátus többségi vezetője, Charles E. Schumer azt követően, hogy a testület megszavazott 52 milliárd dolláros állami támogatást a chipgyártás számára. Joe Biden elnök többször is úgy nyilatkozott, hogy ez az egyik legfontosabb törvény, amelyet négyéves elnöki periódusa alatt alá akar írni. Miért szán ilyen nagy összeget az amerikai állam a chipipar és -kutatás támogatására?

“Mi találtuk fel a chipeket, de azután hagytuk, hogy a termelést kiszervezzék külföldre. Aztán a pandémia idején láthattuk, hogy a lezárások miatt nem érkeznek meg a chipek külföldről, és egész iparágak kénytelenek voltak emiatt leállni” - hangsúlyozta Biden elnök.

Gina Raimondo kereskedelmi miniszter lobbizott a washingtoni kongresszusban a törvény mellett. Ő arról beszélt a képviselőknek, hogy “korábban a világ chipgyártásának 40%-a amerikai volt, ez mára lecsökkent 12%-ra. A legkorszerűbb chipeket mind importáljuk, méghozzá Tajvanról.”

Az USA elhanyagolta az ágazat fejlesztését, míg a nagy vetélytárs, Kína hatalmas összegeket fektetett be a kutatásba és gyártásba: “az amerikai beruházás ebben az ágazatban szinte nulla volt, miközben a kínaiak 150 milliárd dollárt költöttek erre” - hangsúlyozta a miniszter.

“Kína aktívan lobbizik ezellen a törvény ellen”- hívta fel a figyelmet maga Biden elnök, aki korábban kijelentette, hogy Kínát tartja az USA első számú stratégiai ellenfelének. Csütörtökön Biden és Hszi Csin-ping kínai államfő telefonbeszélgetésben próbálja meg tisztázni a két világhatalom ellentéteit.

“Egy ország nem lehet nagy és erős, ha nem gyárt chipet. A nagy cégek most készítik el a beruházási terveiket. Az állami támogatás döntő lehet abból a szempontból, hogy hol építik meg az új gyárakat. Mi azt akarjuk, hogy ez itt legyen az Egyesült Államokban.”

100 milliárd dollár a tudomány fejlesztésére

Öt év alatt fordíthatják ezt a hatalmas összeget a tudományos kutatás támogatására. A National Science Foundation hálózatát bővítik, az Egyesült Államok területén új tudományos-technikai fejlesztési központokat hoznak létre.

Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke jelezte, hogy minél előbb szeretné megszavaztatni a törvényt az alsóházban is. Elvben mindkét párt támogatja azt, de sok republikánus politikai okból húzódozik annak megszavazásától. “Bízom benne, hogy sok republikánus is megszavazza a chiptörvényt, mert felismeri annak fontosságát a nemzetbiztonság szempontjából”-  jelentette ki Nancy Pelosi a képviselőház demokrata párti elnöke.

zöldhasú
Hirdetés