Leginkább az áremelkedések akadályozzák az utazásokat.
Hiába tért vissza az utazási kedv, a jelenlegi inflációs környezetben a válaszadók közel fele már nem engedheti meg magának, hogy olyan gyakran és oda utazzon, ahová éppen szeretne – derült ki az Allianz Hungária Zrt. közvélemény-kutatásából, amit júniusban végeztek el.
A biztosító közleménye szerint az utazási szokások is megváltoztak, az elmúlt két év tapasztalatai alapján a válaszadók több mint fele (51,2 százalék) egy-két hónappal az utazás előtt kezdi el szervezni azt. A kitöltők harmada ennél is előrelátóbb és fél évvel korábban elkezdi tervezni a nyaralását.
Közel 50 százalék úgy véli, az óriási mértékű áremelkedés lett a legnagyobb nehezítő tényező a külföldi nyaralásoknál, főként a repülőjegyek esetében. Ugyanennyi ember számára rengeteg idővel és stresszel járt utánanézni az aktuális utazási és járványügyi szabályoknak az elmúlt időszakban. 39 százalékunk számára pedig különösen bosszantó, hogy a világban és a körülöttünk zajló események folyamatos változása miatt nem tud semmit időben megtervezni.
Ennek ellenére a legtöbben (45,4 százalék) azt vallják, hogy a Covid-helyzet nem változtatott az utazástervezési szempontjaikon, és a jövőben is a saját kényelmi, illetve érdeklődési igényeiket szem előtt tartva szervezik az utakat. Sokak számára (39,8 százalék) viszont a nagyobb biztonságérzet miatt prioritás lett, hogy saját apartmant vagy házat béreljenek. A kitöltők közel negyedének a pandémia következtében az ár lett a fő szempont, így mindenből a legolcsóbbat választják, legyen szó közlekedésről, szállásról, étkezésről vagy programokról – írják.
Az utak időtartamát tekintve a válaszadók csaknem 41 százaléka szerint a rövid kiruccanások és a hosszabb utazások kombinációja a legjobb, így mindkettővel tervez a jövőben. 34,6 százalékuk inkább ritkán, évente egyszer-kétszer szeretne majd utazni, de akkor hosszabb időre. 24,6 százalékuk ezzel szemben évente legalább négyszer tervez utazni, ám rövidebb időszakokra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.