Oroszország és Ukrajna a világ legnagyobb csicseriborsó exportőrei között van, így az idei hozam akár 20 százalékkal is alacsonyabb lehet.
A humusz már régen túllépett közel-keleti gyökerein, és világszerte ismertté vált. Most az ukrajnai orosz invázió miatt hiánycikk lehet a krémes, csicseriborsó-alapú étel – írja a New York Times. Oroszország és Ukrajna a világ két legnagyobb csicseriborsó-exportőre – csak Oroszország a globális csicseriborsó-kereskedelem nagyjából negyedét adja –, és a hüvelyes kínálata idén akár 20 százalékkal is csökkenhet a Global Pulse Confederation becslése szerint. Az iparági csoport, amely a hüvelyesek termelőit és kereskedőit képviseli, úgy véli az ukrajnai harcok, valamint az Oroszország ellen bevezetett gazdasági szankciók okozzák a legnagyobb zavart a csicseriborsó áramlásában. A másik problémát az emelkedő szállítási árak jelentik, amelyek részben a magasabb olajáraknak köszönhetők.
„Globálisan a csicseriborsó ára 15-20 százalékkal emelkedhet – ugyanannyival, mint amennyivel a kínálat csökken” – mondta Navneet Singh Chhabra, a kereskedelmi szövetség elemzője és a Shree Sheela International, egy globális csicseriborsó-kereskedő cég igazgatója. Oroszország a világ egyik legnagyobb csicseriborsó-beszállítója, évente mintegy 250 000 tonnát termel belőle. Chhabra szerint azonban a gazdasági szankciók korlátozzák a csicseriborsó kivitelét az országból.
Ukrajnában más a probléma: A termés nagy részét általában Harkiv tartományban ültetik el, ahol ezt most a harcok akadályozzák. Ukrajna általában évi 30 000-50 000 tonna csicseriborsót termel, de Chhabra becslése szerint idén ebből legfeljebb 5000 tonnát fog tudni teljesíteni.
Oroszország fontos beszállítója a kabuli csicseriborsónak nevezett kisebb fajtának is, amelyet különösen kedvelnek a humuszhoz – mondta Chhabra. Oroszország legnagyobb exportpiacai Irak, Jordánia, Egyiptom, Pakisztán és India, és az ezekről a piacokról érkező kereslet világszerte hullámokat fog kavarni. „A dél-ázsiai piac azt a csicseriborsót veszi meg, amelyik olcsóbb, de a Közel-Keleten és az Egyesült Államokban a kisebb, simább Kabuli csicseriborsót részesítik előnyben, mert abból készül a legjobb humusz” – mondta Chhabra. „És Oroszország exportálja a legjobb és legnagyobb mennyiségű kabuli csicseriborsót a világpiacra”.
Nem a csicseriborsó az egyetlen élelmiszer, amit súlyosan érint a háború, a legnagyobb problémát jelenleg a gabonahiány jelenti, de olyan árucikkek várható látványos drágulása is hozzáköthető, mint pl. a majonéz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.