Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi rendszer vezetésének döntése hatással lehet a forintra is.
75 bázisponttal emelte az irányadó kamatot az amerikai jegybank szerepét betöltő FED Nyíltpiaci Bizottsága, a döntést a testület kétnapos ülésének első napján jelentette be. A FED ugyan korábban 50 bázispontos emelési ciklust vetített előre, ám miután az elmúlt héten kiderült: az infláció a vártnál magasabb, az Egyesült Államokban negyvenéves csúcsot jelentő 8,6 százalékra emelkedett, a piac már 0,75 százalékpontot prognosztizált. Az emeléssel az irányadó kamatok szintje a 1,5-1,75 százalékos sávba került.
Bár a döntést nem jelent meglepetést, mégis komoly szigorítást jelent: ilyen mértékű emelést utoljára 1994-ben eszközölt a FED - jegyzi meg a Wall Street Journal. A lépés arra utal, hogy az Amerikában is sok okra visszavezethető infláció az amerikai döntéshozókat is aggasztja, elkötelezettek annak leszorításában.
A szigorítás hatással lehet a dollár piacára, és az egész világgazdaságra, még tovább gyengítheti például a forintot, amely helyett most a befektetők a biztonságosabbnak, és most már ráadásul magasabb hozammal kecsegtető dollárpiacon vásárolhatnak. Az euró a kamatdöntés előtt 398 forintot ért, közel a hét elején elért, 400 forintot meghaladó mélypontjához, egy dollár 383 forintot ért, ám amíg az euróval szemben nagyjából tartotta a pozícióját, a dollár erősödése miatt a forint gyengülni kezdett az amerikai devizához képest.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.