Gazdaság Németh András 2022. június. 12. 11:00

Fényűzésből fogságba, avagy így múlik el egy bukott rendszer oligarcháinak dicsősége

Németh András
Szerzőnk Németh András

Őrizetbe vették az Egyesült Arab Emirátusokban az Indiából származó Gupta család két legismertebb tagját, Atul és Rajesh Guptát, akiket azzal vádolnak, hogy amíg Jacob Zuma volt a Dél-afrikai Köztársaság államfője, kiterjedt rokonságukkal együttműködve kirabolták az afrikai országot.

Gyökeresen megváltozott az élete a Gupta-família üzleti vállalkozásait vezető két testvérnek, Atulnak és Rajeshnek. Míg egy héttel ezelőtt még Dubaj egyik legdrágább lakóparkjában, az Emirates Hills egyik palotájában laktak, pár napja a rendőrség vendégszeretetét élvezik: miután Dél-Afrika kérte a két testvér kiadását, a hatóságok őrizetbe vették őket.

A Gupták – a két testvér, egyelőre szabadlábon hagyott testvérük Ajay, valamint a fivérek családtagjai – semmit sem tagadtak meg maguktól. Az Emirates Hillsben 35 alkalmazott – köztük a város legjobb szállodáiból verbuvált néhány komornyik – leste a házigazdák kívánságait. A 3700 négyzetméteres palotában tíz hálószoba közül válogathattak a családtagok, a vendégekkel a több fogadóterem valamelyikében találkozhattak, a falakat pedig arany bevonat, illetve kézzel festett freskók díszítették. A bútorokat sem valamelyik áruházból szerezték be: a nappali berendezését a XX. század elején az orosz cári család használta, míg az egyik szófa valaha Michael Jackson tulajdonában volt.  A nappali másik dísze hat repülőgépmodell volt: ezek arra voltak hivatottak felhívni a látogatók figyelmét, hogy a Gupták hat magángéppel repkedtek éveken át.

Atul Gupta részt vett az Afrikai Nemzeti Kongresszus 53. nemzeti konferenciáján Bloemfonteinben, 2012. december 16-án
AFP

Rendszerváltozás gyermekbetegséggel

Az indiai Uttar Prades államból származó Gupta család 1993-ban költözött az apartheid-korszakból éppen kilábaló Dél-Afrikába, s bár a testvérek azonnal megkezdték üzleti birodalmuk építését, a família fénykora 2009-ben kezdődött, amikor Jacob Zuma ült be az államfői székbe. A Gupták ugyanis az ismert politikus közeli barátai voltak, és annyira behálózták őt, hogy néhány év alatt gyakorlatilag a tisztségek nélküli indiai bevándorlók vették át az ország irányítását.

Egymás után nyerték meg a közbeszerzési pályázatokat, elsikkasztották az állami alapokban felhalmozott pénzt és egyre inkább beleszóltak a politikai kinevezésekbe is. Zuma – nem kevés baksisért cserébe – teljesítette a Gupták valamennyi kérését, s családtagjai, köztük egyik felesége, valamint egyik fia és lánya, a Gupta-birodalom cégeiben kaptak jól fizető állást. Hamar világossá vált mindenki számára: aki teljesítette Zuma és a Gupták kívánságait, előléptetésre és jutalomra számíthatott, aki pedig nem, az hamar elvesztette az állását.

Jacob Zuma
AFP / JEROME DELAY

A „zupták” kora

A Zuma és Gupták közötti törvénytelen együttműködés annyira közismertté vált, hogy egy új szó – Zuptas – is született azok leírására, akik tagjai voltak a hatalmon lévő klánnak. A Gupták néhány év alatt szinte az egész államot és a gazdaságot is megszállták: egyebek mellett a pénzügyminisztérium, és a természeti kincsekkel való gazdálkodással megbízott tárca került a Gupták befolyása alá, s ők irányították az állami vasúttársaságot, a South African Airways légitársaságot, valamint a világ egyik legnagyobb energetikai cégét, az Eskomot. Zumán keresztül az indiai család a kormányzó pártban, az Afrikai Nemzeti Kongresszusban (ANC) is meghatározó befolyást szerzett.

A Dél-Afrikának sok milliárd dollárba került szabadrablás 2018-ig tartott. Ekkor Zuma kikerült a hatalomból, a dél-afrikai hatóságok pedig azonnal vizsgálatot indítottak az exállamfő és üzlettársai ellen. A nyolcvanéves Zuma már bíróság előtt is állt – egy másik, párhuzamosan zajló perben egy 1990-es években kötött fegyverüzlet miatt is perbe fogták – ám egyelőre csak azért került 15 hónapra rács mögé, mert nem volt hajlandó megjelenni a Guptákkal folytatott együttműködést vizsgáló bizottság előtt. Zuma – Guptáékkal egyetemben – váltig azt állítja, hogy nem követett el bűncselekményt, ám annyi a bizonyíték, hogy a vádnak nem lesz nagyon nehéz alátámasztania állításait.

Az indiaiak viszont azonnal elmenekültek, és azért választották az Egyesült Arab Emirátusokat, mert jóideig Dél-Afrikának nem volt kiadatási megállapodása a közel-keleti állammal. 2021-ben azonban megszületett a szerződés, és Dél-Afrika erre hivatkozva kérte az Interpolon keresztül a letartóztatást és a Gupták kiadását. Egyelőre nem tudni, az emirátusokban hogyan döntenek, dél-afrikai források szerint folyamatosak az egyeztetések.

Közben a Dél-Afrikát lerabló családnak Indiával is meggyűlt a baja: hazájukban azzal vádolják őket, hogy több városban is  pénzmosással foglalkozó cégeket működtettek, s a rendőrök több irodájukban, köztük az Új-Delhiben lévő Gupta-központban is házkutatást végeztek.

A 2017. április 12-én készült aktaképen egy tüntető egy "Zap Zupta" feliratú plakátot tart, utalva Zumára és a Gupta családra, miközben különböző politikai és civil társadalmi csoportok dél-afrikai tüntetői a fővárosban, Pretoriában Jacob Zuma elnök lemondását követelik.
AFP / MUJAHID SAFODIEN

Jól csengő név

A Gupta név egyébként – legalábbis eddig – igen jól csengett Indiában. Az időszámításunk szerinti IV-VI. században a Gupta birodalom uralta az indiai szubkontinens nagy részét, és sok történész szerint ez a korszak volt India igazi aranykora. Amikor a birodalom – részben az Uttar Pradest elpusztító hatalmas áradás miatt – a VI. században szétesett, India területén számos helyi kiskirályság jött létre.

A Gupták elfogásával az Egyesült Arab Emirátusok azt kívánja bizonyítani, hogy a korábbiaknál keményebben lép fel azok ellen, akik azért menekültek az országba, hogy máshol elkerüljék az igazságszolgáltatást, illetve, hogy különféle pénzügyi machinációkra használják fel a helyi törvényhozás által nyitva hagyott kiskapukat. Néhány nappal az indiai testvérpáros őrizetbe vétele előtt a hatóságok letartóztatták a Dániában pénzmosással és csalással vádolt tőzsdei kereskedőt, Sanjay Shahot is. Az Emirátusok közben arról is döntött, megszigorítja a pénzügyi műveletek ellenőrzését, hogy így ne kerüljön fel azon országok amerikai listájára, amelyen a pénzmosást lehetővé tévő államok szerepelnek.

Nyitóképünkön: Több ezren tiltakoztak Fokvárosban 2017-ben, amikor Jacob Zuma menesztette pénzügyminiszterét, miután az nem támogatta a Gupta család bankvásárlási terveit. Fotó: AFP / Rodger Bosch

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Pálúr Krisztina 2025. január. 16. 18:16

Egy milliárdos emberkísérlete a Netflixen: a techvállalkozó, aki vagyonokat költ arra, hogy újra 18 éves legyen

Bryan Johnson két évvel ezelőtt robbant be a köztudatba azzal, hogy vállalta, időt és pénzt nem sajnálva, saját magán kísérletezve próbálja kideríteni, képes-e visszafiatalodni. Nem ő az egyetlen, aki techvállalkozóként megszállottja az örök életnek vagy fiatalságnak, és csak idő kérdése volt, mikor forgatnak róla is dokumentumfilmet.