Gazdaság hvg.hu 2022. június. 09. 05:31

Az amerikai pénzügyminisztérium megtiltotta állampolgárainak, hogy orosz kötvényeket vásároljanak

A már meglévő orosz befektetéseiket viszont eladhatják külföldieknek.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Amerikai állampolgároknak, állandó lakosoknak és vállalatoknak tilos orosz részvényeket és kötvényeket vásárolni – írja a New York Times a Pénzügyminisztérium iránymutatására hivatkozva.. Az új befektetések tilosak, de az amerikaiaknak nem kell lemondaniuk az orosz adósságokból vagy értékpapírokból származó megtakarításaikról, ugyanis eladhatják azokat külföldieknek – áll az iránymutatásban, amely a legújabb kiegészítése azoknak a pénzügyi szankcióknak, amelyeket az amerikai kormány az ukrajnai invázió óta Oroszországgal szemben hozott.

Február 24-én, azon a napon, amikor Oroszország lerohanta Ukrajnát, Oroszország fő részvényindexe értékének egyharmadát vesztette el, majd február 28-án bezárta tőzsdéjét, amit csaknem egy hónappal később, korlátozott körülmények között nyitott újra.

A pénzügyminisztérium iránymutatása arra utal, hogy egyes amerikaiak arra fogadtak, hogy a piac túlreagálta az ukrajnai háborút – mondta Paolo Pasquariello, a Michigani Egyetem pénzügyi tanára, aki a háború gazdasági következményeit tanulmányozza. Rámutatott, hogy az orosz rubel nem sokkal a háború kitörése után összeomlott, de azóta ismét emelkedő pályán van, ami azt jelenti, hogy egyes befektetők jelentős hozamot érhettek el a rubelre tett fogadásokkal. Úgy jellemezte ezeket a befektetőket, mint a híres latin mondás, a „pecunia non olet” – a pénznek nincs szaga – valószínűsíthető támogatóit.

Pasquariello szerint az intézkedés valószínűleg csak a leggazdagabb oroszokat érinti. Az oroszországi tőzsde fejletlen, és leginkább az elit tagjai számára fontos, akik kisszámú vállalatba fektetnek be, sok közülük az olaj- és gáziparba – mondta. Egyes amerikai szankciók, mint például az orosz olaj, szén és földgáz importjának betiltása, azt célozzák, hogy Oroszország ne tudja finanszírozni a háborúját, míg mások, mint például az oligarchák jachtjainak lefoglalása és a részvények, illetve kötvények eladásának megnehezítése, az ország elitjének megbüntetését és a rájuk nehezedő nyomás fokozását célozzák.

Az orosz oligarchák tudják, hogy a befektetéseik veszítenek az értékükből és szeretnének szabadulni tőlük, ám a szankciók korlátozzák lehetőségeiket – mondta Pasquariello professzor. Összességében a kötvényeikkel is nagyjából az történik mint a jachtjaikkal, amiket sem visszaszerezni, sem eladni nem tudnak. Utóbbiakat azért nem tudják pénzzé tenni, mert lefoglalták őket, az előbbieket meg azért, mert nem találnak rájuk vevőt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.