A pályázók harmada került be a programba, melynek célja a klímasemlegesség elérése.
Száz európai (és tucatnyi társult országbeli) várost választott ki az Európai Bizottság, hogy részt vegyenek abban az uniós kísérleti programban, amelynek célja a klímasemleges és intelligens város megvalósítása. A listán magyarországi városok is szerepelnek, így Budapest, Miskolc és Pécs.
Az erről beszámoló közleményben azt írják, hogy az uniós népesség 75 százaléka városi térségekben él, és ezek adják itt a globális energiafogyasztás 65, a szén-dioxid-kibocsátás 70 százalékát, és a program célja, hogy olyan kísérleti és innovációs ökoszisztémákként működő városokat hozzanak létre, amelyek segíthetik a többi várost a klímasemlegesség eléréséhez szükséges átállásban 2050-ig
A kísérleti programban részt vevő városokban 2030-ra szeretnék megvalósítani a program célkitűzéseit, a 2022–23-as időszakban összesen 360 millió eurót (133 milliárd forintot) fordíthatnak a programokra.
A kiválasztott városoknak klímasemlegességre vonatkozó átfogó beruházási terveket kell kidolgozniuk a lakosság, a kutatók és a magánszektor bevonásával, amelyek kiterjednek
- az energiára,
- az épületek szigetelésére,
- a hulladékgazdálkodásra és
- a közlekedés területére is.
A programban összesen 377 város szeretett volna részt venni, közülük pályázaton választottak ki a 100-at, ahol az uniós lakosság összesen 12 százaléka lakik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.