1948-ban kikiáltott függetlensége óta először kényszerült erre a szigetország, amelyet már a Covid miatti válság a padlóra küldött ,és az energiakrízis végképp fizetésképtelenné tett. Hétfőn kellett volna törlesztenie 200 millió dollárt, de nem volt ennyi pénz a kasszában.
"Nem tudjuk törleszteni a külföldi adósságot. A létfontosságú importra kell koncentrálnunk, és ezért nem törődhetünk a külső adóssággal" – jelentette ki sajtóértekezletén a Srí Lanka-i nemzeti bank kormányzója. Nandalal Weerasinghe hozzátette: a fizetésképtelenséget jelezték a hitelezőknek, akikkel tárgyalásokat folytatnak.
Idén Srí Lankának, az egykori Ceylonnak 6 milliárd dollárt kellene törlesztenie, a devizakészlete viszont leapadt 150 millió dollárra. Jövő januártól 2026-ig 25 milliárd dollárt kellene visszafizetnie az országnak, ez a jelenlegi gazdasági helyzetben nyilvánvalóan képtelenség. A kormányzat és a nemzeti bank változó vezetősége két éven keresztül tagadta a hazai és a külföldi közvélemény előtt, hogy küszöbön áll a fizetésképtelenség, de most kénytelen volt ezt elismerni.
A pénzpiacok már régóta tisztában voltak a helyzettel, Srí Lankát többször is leminősítették, úgyhogy már nem kapott új kölcsönöket. Az IMF a múlt hónapban fenntarthatatlannak minősítette a szigetország adósságtörlesztését. Az ország meg is kezdte a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal.
Kik a hitelezők?
Srí Lanka felajánlotta, hogy rúpiában törleszti adósságát, de a hitelezők lelkesedése meglehetősen visszafogott. A szigetország a kölcsönök legnagyobb részét a piacon vette fel: 47% az arány a Financial Times szerint. 10%-os a részesedése az Ázsiai Fejlesztési Banknak, Japánnak és Kínának. Utánuk jön a Világbank 9 és India 2%-kal.
A pénzügyminiszter szerint Srí Lanka külföldi adósságának az összege jelenleg 51 milliárd dollár.
A kétségbeejtő helyzetben a kormányzat a külföldön élő polgárokhoz fordult: küldjenek haza pénzt, hogy finanszírozni tudják a létfontosságú energia- és élelmiszerimportot. Az országban hetek óta tüntetnek az áramszünetek és a benzinhiány miatt, a boltokban fogytán az élelmiszer.
A nemzeti bank elnöke közölte: számlákat nyitottak az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Németországban. Ezekre utalhatnak pénzt a külföldön dolgozó Srí Lanka-i polgárok. A Wall Street Journal szerint nemigen várhatók jelentős pénzek az adományszámlákon, mert a külföldön dolgozó polgárok nem bíznak abban, hogy a kormányzat felülkerekedik a pénzügyi válságon, és pénzüket valóban a szükséges energia és élelmiszer beszerzésére költi Srí Lankán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.