A metropolisz kínai gazdasági központja, ezért a hatóságok igyekeznek minimalizálni a kiesést.
A Volkswagen, amely több mint 60 éve működik Kína gazdasági központjában, részlegesen leáll az alkatrészhiány és a járvány okozta lezárás miatt – tudatta a német autókonszern helyi vezetése. "Amit a leállással veszítünk, azt később bepótolhatjuk. Plusz műszakokat állíthatunk be, miután enyhül a járvány" – ezt nyilatkozta még a hónap elején a Volkswagen helyi vezetője. Akkor teljesen leállt a gyár, de 48 óra múlva újraindult. Most senki sem tudja, mikor indulhat meg a termelés teljes kapacitással, mert a lezárás időtartama is bizonytalan.
Kínában a zéró tolerancia elve érvényesül a Covid elleni küzdelemben, ezért szigorú lezárások vannak még a nagyvárosokban is. Kezdődött ez a 11 milliós Vuhanban a járvány elején. A 25 milliós Sanghaj most került sorra. Minthogy ez Kína gazdasági központja, nem az egész várost zárják le egyszerre, hanem csak városrészek jutnak erre a sorsra. Mindez óriási fejtörést okoz a logisztika szempontjából az egész ország számára. Az elemzők mindenesetre abban bíznak, hogy Sanghaj lezárása nem veti vissza a kínai gazdaság növekedését.
"Csak kis hatásuk van a lezárásoknak a termelésre Sanghajban vagy más nagyvárosokban" – nyilatkozta a BBC-nek a svájci UBS helyi szakértője. Tao Vang, aki a svájci bank kínai szakértői csapatát vezeti, arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyárak a lezárás alatt is igyekeznek működni, és semmiképp sem bocsátják el a munkásaikat. Átszervezik a logisztikát, és olyan helyekre csoportosítják át a termelést, amelyeket nem zártak le a járvány miatt. Problémák persze adódtak például Sencsen esetében.
A 12 milliós dél-kínai várost, a reform szimbólumát is teljesen lezárták a Covid miatt. Ez bizony gondot jelentett, mert Hongkongon keresztül itt importálják a legtöbb külföldi chipet. A sencseni kikötő ideiglenes lezárása a gyárak működését is befolyásolta. Itt működik például a Huawei több gyára is, amely nehezen jutott a szükséges chipekhez a lezárás idején. Időközben Sencsenben a lezárást feloldották, és teljes gőzzel megindult a termelés, hogy pótolják a lemaradást.
Sanghajt, a sencseni példából okulva csak részeként zárják le. A keleti rész zárlat alatt van a tömeges tesztelés miatt. Ez Kína pénzügyi központja – ez megint csak az egész országot érinti. A nyugati rész pénteken kerül sorra Sanghajban. Ily módon a kínai hatóságok azt remélik elérni, hogy metropolisz egyik fele folyamatosan működjön – írja helyszíni beszámolójában a BBC.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.