A jegybankelnök kettéváló világgazdaságot lát, amelyben közvetítők és „átjárók” épülnek ki.
Magyarország a 2010 utáni sikeres geo-, valamint gazdaság- és pénzpolitikájának eredményeként képes lehet az új, kettévált globális pénzügyi rendszerben egy Nyugat–Kelet között működő pénzügyi központ, „átjáró” megépítésére – állapította meg Matolcsy György a Magyar Nemzetben megjelent hétfői publicisztikájában.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint a hidegháború idején ilyen átjáróként működött keleten Hongkong és Szingapúr, Európában pedig Helsinki és Bécs. Úgy látja, hogy a kettéváló világgazdaság kettős pénzügyi rendszert hoz létre, amely a versengés és szembenállás mellett kereskedelmet és együttműködést is igényel, ezért közvetítők és „átjárók” épülnek ki közöttük.
Egy dollár- és egy renminbiközpontú (ez a kínai valuta), kettős pénzügyi rendszer felé tartunk, ahol a digitális jegybanki pénzek fedezete jelentős részben újból nyersanyag, energia és arany lehet – vélekedett.
Szerinte a régi átjárók közül nem mindegyik tudja a korábbi szerepét betölteni, ezért újakra lesz szükség. Mint írja: 2021 után több ország, város esélyes új átjáróként működni földrajzi helyzete, geopolitikai stratégiája, gazdasági ereje, a pénzügyi rendszer fejlettsége, illetve kulturális tőkéje alapján. Új átjárók alakulhatnak ki Ázsiában (India, Dél-Korea, Japán), a Közel-Keleten (Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Izrael) és Európában (Magyarország, Szerbia, esetleg eurózónából távozó országok).
A jegybankelnök szerint Magyarország többek között azért lehet alkalmas az átjáró szerepre, mert a Nyugat részeként is megőrizte a mozgásterét a keleti együttműködéshez. Azt is megjegyezte, hogy „a belső politikai kiszámíthatóság, a regionális szövetségek (V4, Szerbia), a nagyhatalmakkal fenntartott „párhuzamos” együttműködések, az EU-piacok elérése, a dinamikus GDP-növekedés, az FDI-vonzás képessége, a nemzeti fizetőeszköz, a jelentős aranytartalék, valamint a jegybanki „vegyes”, nyugati és keleti devizatartalék-forrás tehetik alkalmassá Magyarországot a két világ között közvetítőközpont megépítésére”.
Szokásához híven idézettel zárta az írását, most Walt Disney-től talált a témájához passzoló gondolatokat: „Nincs annál élvezetesebb, mint megvalósítani a lehetetlent.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.