Jelentős a gyengülés ahhoz képest, amilyen a nap elején volt a forint, de a 400-as szinttől egy kicsit távolabb került. Kérdés, ez milyen áron lesz tartható.
Délelőtt egy hatalmas zuhanás után már a 400-at karcolta a forintárfolyam az euróhoz képest, 399,87-nél torpant meg, de nem törte át a lélektani határt. Egy időre utána 397-nél állt az árfolyam, majd délután 1 óra körül erősödni kezdett. Ahogy kinyitottak az amerikai tőzsdék, meglepően stabilra váltott a forint: délután órákon át a 392-393-as szint határán állt, majd 16 óra után 395-ig gyengült. Ahhoz képest persze, hogy 387-ről indult a nap, ez is jelentős gyengülés, de egy fokkal még mindig jobb, mint amilyen a délelőtt volt.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője azt írta: a forint jelentős gyengülése miatt a Magyar Nemzeti Bank várhatóan rendkívüli lépésre kényszerül. Az eredeti terv szerint a Monetáris Tanács kedden tartana egy olyan ülést, amelyen a kamatokon nem változtatnak, de szerinte „szinte biztosan módosítani fognak a feltételeken”, akár 1-2 százalékponttal is megemelhetik a most 3,4 százalékos alapkamatot, és megágyazhatnak annak, hogy csütörtökön a most irányadó egyhetes betét kamatát 5,35 százalékról még tovább emeljék.
“A régiós gazdaságokat nézve a Magyar Nemzeti Banknak a legkisebb a devizatartalék” – tette hozzá. A csehek rendelkeznek messze a legmagasabb összeggel, de a lengyeleké is számottevően meghaladja a magyar szintet. Németh Dávid szerint ez azért fontos, mert a devizatartalék segítségével tudja a jegybank tompítani a deviza leértékelődését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.