Gazdaság Lengyel Miklós 2022. március. 07. 16:37

Lemondhat-e a Nyugat az orosz energiáról?

Ezt javasolja Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója, de Ursula von der Leyen az Európai Unió nevében sokkal óvatosabb.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Aki a szankciók kiterjesztését kéri, az a magyar emberekkel akarja megfizettetni a szomszédságban zajló háború árát – közölte hétfőn Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Varga Mihály pénzügyminiszter pedig arról beszélt a Facebookra feltöltött posztjában: a forintra és a magyar emberekre a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy lebegtetik a szankciók kiterjesztését az energiaszektorra. Majd ő is hozzátette: aki a szankciók kiterjesztését kéri, az a magyar emberekkel akarja megfizettetni a háború árát.

Az amerikai kormány másképp látja a kérdést. "Intenzív tárgyalásokat folytatunk európai partnereinkkel arról, hogy betiltsuk az orosz olaj importját válaszul az Ukrajna elleni támadásra. Természetesen csak akkor kerülne erre sor, ha megfelelő olajtartalékok állnának rendelkezésre a világpiacon" – mondta Blinken amerikai külügyminiszter a CNN tudósítójának. Az USA ezzel mögé állt az ukrán elnök javaslatának, Volodimir Zelenszkij már régóta szorgalmazza ezt mondván, az oroszok az olaj- és gázexportból fedezik az Ukrajna elleni háború költségeit. Oleg Ustenko, az ukrán elnök gazdasági tanácsadója teljes bojkottot javasol.

"Csak a földgázért naponta 400 millió dollárt fizetnek ki az Európai Unió tagállamai Oroszországnak" – írja a Project Syndicate oldalon Zelenszkij elnök tanácsadója. Aki siet hozzátenni, hogy az olajexport még többet hoz Putyin elnök konyhájára: "naponta 700 millió dollárt". Egy hónap alatt 100 millió dollárral emelkedett ez az összeg, mert az olajárak folyamatosan nőnek.

A bojkott tovább növelné az olajárakat – ismeri el az ukrán elnök tanácsadója, aki viszont arra hívja fel a figyelmet, hogy az áremelkedés a kitermelés gyors növekedését vonná maga után. Az OPEC+ államok legutóbbi virtuális értekezlete nem épp ezt igazolta. A legnagyobb olajtermelők nem módosítottak korábbi kitermelési tervükön.

Meglehet-e Európa orosz földgáz nélkül?

A Nemzetközi Energia Ügynökség kidolgozott egy tervet erre, és a Bruegel Intézetnek is vannak erre fontos javaslatai – írja Zelenszkij tanácsadója. Aki elismeri, hogy az európai családoknak igencsak sokba kerülne egy ilyen átállás.

Ezért is nyilatkozott igen óvatosan Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az orosz energiaimport leállításáról.

"Célunk az, hogy a szankciókkal megakadályozzuk azt, hogy Vlagyimir Putyin folytatni tudja a háborúját Ukrajna ellen. Ezért meg akarjuk szüntetni az Európai Unió függését az orosz energiahordozóktól" – mondta a CNN tudósítójának az Európai Bizottság elnöke, aki egy kukkot sem szólt az orosz energiaimport betiltásáról. Nem is csoda, hiszen az Európai Unió gázfelhasználásának több mint 40%-át az orosz import teszi ki. Az USA viszont maga is olaj- és földgázexportőr. Igaz, hogy olajimportjának 8%-a Oroszországból érkezik, de ezt könnyen ki tudja váltani máshonnan érkező szállítmányokkal – írja ezzel kapcsolatban a párizsi Le Figaro.

Az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatos híreinket ezen az oldalon találja meg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?