Gazdaság hvg.hu 2022. február. 22. 12:42

A németek leállítják az Északi Áramlat 2 gázvezeték elindítását

A német szövetségi kormány azonnali hatállyal felfüggeszti az Északi Áramlat-2 földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát, válaszul arra, hogy Oroszország a nemzetközi jog súlyos megsértésével elismerte a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár területek függetlenségét - jelentette be Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A kancellár felkérte a gazdasági minisztert, hogy tegye meg a már elkészült vezetékrendszer üzembe helyezéséhez nélkülözhetetlen tanúsítványok kiadásának felfüggesztéséhez szükséges közigazgatási jogi lépést.

"E minősítés nélkül az Északi Áramlat 2 nem kezdheti meg működését" - mondta Scholz a délben Berlinben tartott sajtótájékoztatóján.

A német államfő a nemzetközi jog "súlyos megsértésének" minősítette, hogy Putyin elismerte az orosz ellenőrzés alatt álló területeket, és ezzel megszegte az Oroszország és a Nyugat közötti több évtizedes megállapodásokat.

Az Északi Áramlat 2-öt érintő vétót először az USA vetette fel január végén, majd a németek is elismerték, hogy a szankciók között lehet a gázvezeték engedélyeztetésének leállítása.

A Balti-tenger alatt lefektetett Északi Áramlat-2 már elkészült, de az üzembe helyezését megelőző németországi hatósági eljárást november közepén felfüggesztették. A hálózatos iparágak működését felügyelő hatóság (Bundesnetzagentur) akkori közleménye szerint a vezetékpár németországi szakaszát üzemeltető vállalat akkor kaphatja meg a szállítás megindításához szükséges tanúsítványt, ha megfelel az uniós jogra épülő német előírásoknak.

Az évi 55 milliárd köbméter – a már meglévő vezetékpárral azonos – szállítási kapacitású vezetékpár a beruházás bírálói szerint lehetőséget ad Oroszországnak arra, hogy az EU-ba irányuló gázszállításokban kiiktassa Ukrajnát mint tranzitországot. Oroszország továbbá a beruházás révén egyetlen útvonalra terelhetite volna az EU-nak szánt gázszállítmányok 80 százalékát, és domináns helyzetbe kerülhetett volna a német piacon, mert részesedését 40 százalékról több mint 60 százalékra emelte volna.

zöldhasú
Hirdetés