Gazdaság hvg.hu 2022. január. 31. 09:30

Még decemberben is durván nőttek az árak az iparban

Az év utolsó hónapjában gyorsult az ipari termelői árak emelkedése, éves alapon 22 százalékos volt a növekedés. Az energiaiparban 56 százalékos volt a drágulás. Ez semmi jót nem jelent a fogyasztói árakra, az inflációra nézve.

2021 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 22,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban – írja jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A novemberi adat hasonlóan pocsék volt, ám a termelői árak még ahhoz képest is emelkedtek. Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítési árak 1,7, az exportértékesítési árak 1,5, így az ipari termelői árak összességében 1,6 százalékkal növekedtek.

Az ipari termelői árak nem jelennek meg közvetlenül és azonnal a fogyasztói árakban, de idővel elkerülhetetlen, hogy begyűrűzzenek oda, különösen ilyen drasztikus áremelkedés esetén. Vagyis az ipari termelői árak elszállása további felfelé mutató kockázatot jelent a 2022-es inflációs előrejelzésekben. Decemberben az infláció meglepetésre 7,4 százalék volt, vagyis nem lassult novemberhez képest, ahogy az elemzők és a jegybank várták. A jegybank év elejére még magas, 6 százalék fölötti inflációt prognosztizál, ami csak év végére mérséklődik 4 százalék alá. Éves átlagban így 5 százalék körüli inflációra számítanak.

Az energiaiparban 56 százalékkal nőttek az árak

Az ipari termelői árakra visszatérve, decemberben a 2020. decemberihez képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 31,4 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 21,5, a 31 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 56,0 százalékos volt a drágulás.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 43,6, a beruházási javakat gyártókban 8,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban 9,7 százalékkal nőttek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 17,6 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 11,6, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése és a nyersanyagok árának bázisidőszaki visszaesése következtében – 226 százalékos volt a drágulás.

Éves átlagban is durva volt az áremelkedés

2021 egészében az előző évhez képest az ipari termelői árak összességében 13,5 százalékkal magasabbak voltak. A belföldi értékesítési árak átlagosan 17,0 százalékkal emelkedtek, ezen belül a feldolgozóipari árak 13,8, míg az energiaipari árak 24,6 százalékkal nőttek.

Az ipar belföldi értékesítési árai az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 23,0, a beruházási javakat gyártókban 5,3, a fogyasztási cikkeket gyártókban 4,9 százalékkal emelkedtek.

Az ipari exportértékesítési árak 11,8 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 8,1, a kis súlyt képviselő energiaiparéi átlagosan 119 százalékkal magasabbak voltak.

zöldhasú
Hirdetés