Gazdaság Domány András 2022. január. 27. 14:55

Orbán Viktor intézte el Kaczynskinál a Mol lengyelországi tulajdonszerzését?

Domány András
Szerzőnk Domány András

A legnagyobb lengyel ellenzéki lap szerint politikai egyezség alapján lett a magyar Mol egy lengyel benzinkúthálózat tulajdonosa.

Január 12-én jelentették be, hogy a Mol 417 töltőállomást vásárol Lengyelországban. Mivel két lengyel állami olajipari cég, a Lotos és az Orlen egyesül, az Európai Bizottság feltételül szabta, hogy a Lotos kúthálózatának 80 százalékát el kell adni, nehogy monopolhelyzet alakuljon ki a piacon. Ezt az üzletet nyerte el a Mol.

Az általában jól tájékozott Gazeta Wyborcza úgy tudja, hogy ebben jelentős szerepe volt a magyar miniszterelnöknek: Orbán Viktor állítólag az euroszkeptikus jobboldali pártvezetők decemberi varsói találkozója során, ahol új EP-frakcióról nem tudtak megállapodni, és e hét végén Madridban folytatják a tárgyalást, meggyőzte Jaroslaw Kaczynskit, a vezető lengyel kormánypárt elnökét, hogy a Mol kapja meg az üzletet, mert ő magyar szempontból fontosnak tartja az olajmulti terjeszkedését.

A tőzsdén lévő, de az állam által ellenőrzött Orlen annak ellenére ragaszkodott a Lotos bekebelezéséhez, hogy tudni lehetett: ennek ára a Lotos-kutak eladása lesz. Ezt sok szakember ellenezte, mert így külföldi szereplőt kellett beengedni a piacra. Az eleve esélyesnek látszó Moltól pedig azért is tartottak, mert közel áll az oroszokhoz, hiába mondta el Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató többször, hogy nem akarja továbbadni a frissen szerzett üzletrészt orosz cégeknek.

A lengyel illiberális mintacég elnöke ellesett pár fogást Mészáros Lőrinctől

Az Orlen Olajipari Konszern vezetője, Daniel Obajtek is egy kistelepülés polgármestere volt, a kormánypárt kiválasztottjaként jutott pénzhez és hatalomhoz, majd Mészároshoz hasonlóan tálalta fel a vidéki sajtót a kormánynak.

Az Orlen vezére, Daniel Obajtek azonban, aki egy falu nem túl iskolázott polgármesteréből lett az állami óriásvállalat vezetője, nagyon közel áll Kaczynski pártelnökhöz. Azt a szívességet is megtette neki, hogy felvásárolta és kormánypropaganda-eszközzé alakította a szinte teljes vidéki sajtót. Ezért Kaczynski őrá hallgatott, amikor támogatta a két vállalat egyesülését, és Orbánra, amikor kiválasztották a győztest.

Az újság azt is feltételezi, hogy ennek előkészítése érdekében nyitott irodát Budapesten egy R4S nevű tanácsadó cég, amelynek megnyitásán 2020 őszén meglepetésre Orbán Viktor miniszterelnök is megjelent. Ennek egyik alapítója, Adam Hofman 2015-ig a PiS parlamenti képviselője és szóvivője volt, de kizárták, mert egy hivatalos külföldi útra több száz kilométernyi benzinpénzt vett fel, pedig fapados repülővel utazott sokkal olcsóbban. Később azonban újra fontos és befolyásos szereplő lett. Figyelemre méltó, hogy a cég tulajdonviszonyairól, finanszírozásáról semmit el nem áruló honlapon az egyetlen esemény a csaknem másfél évvel ezelőtti irodanyitás. Olyan értesülése is van a Gazeta Wyborczának, hogy az egész R4S cég megszűnik vagy több részre bomlik.

A Mol–Lotos-üzlet ismertetett háttere persze részben feltételezés meg nem nevezett források alapján, de könnyen lehet, hogy igaz.

Frissítés: Szemlecikkünk megjelenésének másnapján a PKN Orlen kommunikációs részlete közleményt juttatott el lapunkhoz, amelyben "a leghatározottabban hangsúlyozzák", hogy Adam Hofman és a PKN Orlen üzletkötése között semmiféle kapcsolat nincs, a MOL-lal az elejétől fogva elsősorban a PKN Orlen stábja tárgyalt. Azt írják, a Gazeta Wyborcza szerkesztőit is tájékoztatták arról, hogy Hofman úrral a cég semmilyen szinten nem működött együtt, nem vette igénybe a szolgálatait, vagyis minden, a vállalkozás és Hofman közötti kapcsolatra utalás valótlan.

zöldhasú
Hirdetés