Gazdaság Lengyel Miklós 2022. január. 13. 13:22

Száz dollár fölé mehet egy hordó olaj ára az idén

Jövőre a JP Morgan még 150 dolláros rekordárat sem tart elképzelhetetlennek, mert a termelők csak lassan növelik kapacitásaikat, miközben a kereslet egyre nagyobb – írja a Reuters.

50 százalékos volt az áremelkedés az olajpiacon 2021-ben, és az előrejelzések szerint nemcsak megmarad ez az árszint, de tovább növekedhet. Miért tartanak a szakértők elképzelhetőnek 90 vagy 100 dolláros olajárat hordónként? Mert a kormányok óvakodnak újabb nagy lezárásoktól, nehogy padlóra küldjék a gazdaságot. Ezért szerdán 85 dolláron állt a Brent-olaj Londonban. Ez két hónapos rekord.

"Ha Kínában nem lesz brutális lassulás, és az omikron variáns lassan elenyészik, akkor nem látom, miért ne emelkedne egy hordó olaj ára 100 dollárra az első negyedév végére, vagy akár már korábban is" – mondta az OANDA vezető elemzője. Jeffrey Halley rámutatott arra, hogy az OPEC+ országok csak lassan növelik kitermelésüket, amelyet alaposan visszafogtak 2020-ban, hogy elkerüljék az olajárak brutális csökkenését. A kisebb olajtermelők viszont küszködnek a kitermelés növelésével, mert tartanak attól, hogy újabb lezárások jönnek, és akkor olajtöbblet alakulhat ki a globális piacon.

90 dolláros ár a harmadik negyedévben. Ezt jósolja a Morgan Stanley, amely arra alapozza a számítását, hogy az olajtárolók készletei kimerülőben vannak, és az utóbbi időkben nemigen fektetett be pénzt senki sem az olaj- és gáziparban, mert nem lehetett biztos a konjunktúrában.

A JP Morgan szerint még nagyobb áremelkedés várható, mert az OPEC nem növeli kitermelését a várható tempóban. Hivatkoznak arra, hogy az EIA szerint az OPEC csak 0,8 millió hordóval kevesebbet tud felszínre hozni naponta a korábban tervezetthez képest. A Bloomberg szerint még rosszabb lehet a helyzet: az OPEC 1,2 millió hordóval kevesebbet tud csak piacra dobni naponta.

A JP Morgan szerint a piac emiatt túlárazhatja az olajat: idén így a hordónkénti olajár elérheti a 125 dollárt, jövőre pedig akár a 150 dollárt is.

Sok függ attól, hogy az OPEC mennyire tartja be a saját szabályait. Ha fegyelmezetten követik azt a tagországok, akkor idén felmehet 100 dollárra a hordónkénti ár – állította a Rystad Energy alelnöke. Claudio Galimberti ehhez gyorsan hozzátette, hogy nem ez a legvalószínűbb forgatókönyv. Az OPEC-en kívüli olajtermelők mint Kanada, Norvégia, Brazília és Guyana ugyanis növelhetik a kitermelésüket, és ezzel lenyomhatják az olaj árat.

Mit akar az OPEC? A Bloomberg Omán olajminiszterét kérdezte. "Nem akarunk 100 dolláros árat" – hangsúlyozta Mohammed al Rumhi. "A világ nem áll készen ilyen magas olajárra" – magyarázta Omán olajminisztere.

A Reuters végül emlékeztet arra, hogy az olajárak legutóbb 2014-ben jártak a 90-100 dolláros magasságban. A csúcs abban az évben 115 dollár volt, de a hullámvasút az év végén 57 dollárral ért véget.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.