Kanada a világ egyetlen fejlett állama, ahol nem gyorsult az infláció, csak stagnált. A magyar helyzet rosszabb az OECD és az EU átlagánál is.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaiban a fogyasztói árak 2021 novemberében 5,8 százalékkal emelkedtek éves alapon, ami 1996 májusa óta a legmagasabb növekedési ütem.
Az energiaárak novemberi növekedése 1980 júniusa óta a maximumra gyorsult és elérte a 27,7 százalékot. Az élelmiszerek drágulása az októberi 4,6 százalékról 5,5 százalékra gyorsult novemberben.
Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 0,3 százalékponttal, 3,8 százalékra emelkedett novemberben az OECD-ben.
Az infláció a hét legfejlettebb ipari ország közül hatban gyorsult, Kanada volt a kivétel, ott csak stagnált. A fogyasztói árak az Egyesült Államokban gyorsultak a legnagyobb mértékben, az októberi 6,2 százalékról 1982 júniusa óta a legmagasabb szintre, 6,8 százalékra.
Az eurózóna inflációja novemberben 4,9 százalék volt, az élelmiszer- és energiaárak nélküli mutató 2,6 százalék volt az októberi 2,0 százalékkal szemben.
A 19 legnagyobb gazdaságú országot és az Európai Uniót tömörítő G20-csoportban a novemberi infláció 5,9 százalékra gyorsult az előző havi 5,3 százalékról. Különösen Kínában nőttek a fogyasztói árak, 2,3 százalékkal az októberi 1,5 százalék után.
A magyar infláció 7,4 százalékos volt 2021 novemberében, ami 14 éves rekordot jelent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.