Gazdaság hvg.hu 2022. január. 04. 11:56

Hatósági árminimumot vezetnek be az írek az alkoholra

Az ír kormány döntése az italkereskedésekben, vegyesboltokban és az áruházakban értékesített alkoholt is érinti.

A szigetország kormánya úgy véli, hogy az alkoholra kivetett hatósági árminimum létfontosságú közegészségügyi lépés, amivel a túlzott alkoholfogyasztást akarják visszaszorítani. Ugyanakkor a forgalmazók aggódnak, hogy ha az északír területeken nem vezetnek be a britek hasonló intézkedéseket, akkor az alkoholturizmushoz vezethet – írja a BBC.

Az új rendelkezés értelmében egy üveg bor nem lehet olcsóbb 7,4 eurónál (kb. 2 700 Ft), egy doboz sörnek pedig legalább 1,7 euróba (kb. 620 Ft) kell kerülnie. A legalább 40 százalék alkoholt tartalmazó tömények esetében pedig a nyitóár 20,7 euró (kb. 7 600 Ft).

Egy Londonderryben található alkoholbetegeket kezelő központ vezetője szerint az árminimumnak az egész szigetre ki kellene terjednie. Ez ugye azért fontos, mert Észak-Írország az Egyesült Királyság részét képezi, így ott nem hatályosak az ír köztársasági kormány által hozott határozatok, viszont amennyiben a határ túloldalán nem hoznak hasonló rendelkezéseket, az szinte értelmetlenné teszi az erőfeszítéseket.

Az éves alkoholfogyasztásra vonatkozó statisztikák alapján Írországban évente 11 liter tiszta szeszt isznak meg az emberek fejenként, mely érték 2015 óta nem változott sokat. Ez egyébként azt jelenti, hogy minden felnőtt évente 116 üveg bornak, vagy 445 korsó sörnek megfelelő mennyiségű szeszt iszik meg.

Skóciában 2018-ban vettettek ki hatósági árminimumot az alkoholra, és a következő évben húszéves mélypontra esett az alkoholfogyasztás mértéke.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.