Párizs uniós jogi lépésekkel fenyegette meg Nagy-Britanniát a halászati vitában. Egy nappal a határidő lejárta után London újabb 23 engedélyt adott ki a francia halászoknak, akik azzal fenyegetőznek, hogy karácsony előtt elzárják Nagy-Britanniát a kontinenstől.
"Az újabb engedélyek megadása fontos lépés abban a hosszú folyamatban, melynek célja az, hogy teljes mértékben megvalósítsa az Európai Unió és Nagy-Britannia közötti egyezményt" – sietett közölni Brüsszel, amely ugyan támogatja Párizst, de szeretné elkerülni a kereskedelmi háborúskodást a brit kormánnyal.
A Európai Bizottság közleménye kitér arra is, hogy a francia halászok sokkal több engedélyt követelnek – írja a Politico. A Brexit ezzel foglalkozó része úgy rendelkezik, hogy azok az uniós halászhajók kaphatnak engedélyt arra, hogy brit vizeken halásszanak, melyek bizonyítani tudják, hogy ezt akkor is megtették, amikor még az EU tagja volt Nagy-Britannia.
Az utolsó pillanatban összetákolt Brexit tengeri harcot hozott a franciák és a britek közt
Néhány halászhajó miatt egymás torkának ugrott Párizs és London. A probléma kiválóan illusztrálja, milyen félmegoldások tömkelegével sikerült úgy, ahogy tető alá hozni a Brexitet, amiről csak azért nem látszik, mekkora katasztrófa, mert a hatások jó része összemosódik a járványválság hatásaival.
Csakhogy sok francia halász nem tudja ezt papírokkal igazolni. Ők azok, akik hiába várnak a brit engedélyre, amelytől a megélhetésük függ. Kis problémáról van szó, de mind a francia, mind a brit kormány presztízskérdést csinál belőle.
Boris Johnson még a brit hadi flotta két hajóját is kirendelte, amikor a francia halászok akadályozták a forgalmat Jersey szigetének fő kikötőjében. Emmanuel Macron francia elnök pedig választások előtt áll, ezért a francia nemzeti érdek védelme számára politikai prioritás.
Annick Girardin tengerészeti miniszter a határidő lejárta előtt azt mondta, hogy Franciaország kész Brüsszelhez fordulni a szankciók ügyében. Ezért London 18 engedélyt adott ki a brit vizekre és ötöt a Jersey körüli vizekre.
A francia kormány szerint Nagy-Britannia 1004 engedélyt adott ki a határidő lejártáig (december 10), ám még 94 francia halászhajó vár brit engedélyre. Ez a szám most 23-al csökkent, de a számháború folytatódhat, mert Macron személyesen ígérte meg a francia halászoknak, hogy minden engedélyért küzdeni fog.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.