Egyelőre 270 millió forintot utaltak ki „fiatal és tehetséges sportolók” edzési lehetőségeire, azzal a kikötéssel, hogy a magyar válogatottakat nem zavarhatják.
A kormány szerda éjjel megjelent határozata a 2022-2023-as tanévtől létrehozza a Stipendium Hungaricum Sport Ösztöndíjprogramot, amelyben az Európai Unión és az Európai Gazdasági Térségen kívüli országok egyetemista állampolgárai vehetnek részt. Feltétel, hogy nemzetközi sportszövetség által elismert szintű sportteljesítménnyel rendelkezzenek olyan sportágban, amely az ösztöndíjas szerződés megkötését közvetlenül megelőzően legalább három egymást követő olimpián szerepelt,
és vállalják, hogy tanulmányi idejük alatt „versenyzőként segítik a magyar sport fejlődését”.
A kormányhatározat hangsúlyozza, hogy edzéseiket „a magyar válogatott sportolók felkészülését nem akadályozó módon” kell megszervezni, majd ezt külön megismétli a Duna Arénát használó úszókkal kapcsolatban.
A most erre szánt 270 millió forintot a Miniszterelnökségtől, főleg annak eleve sporttámogatásra szánt keretéből vették el, a külgazdasági és külügyminisztert és a Miniszterelnökséget vezető minisztert pedig megbízták, hogy az emberi erőforrások minisztere bevonásával március 1-ig készítsenek előterjesztést „az ösztöndíjprogram hosszú távú működésének finanszírozása érdekében”. Az egész program felelősévé kinevezett Szijjártó Péter feladata az is, hogy állapodjon meg az „érintett”, de meg nem nevezett nemzetközi sportszövetségekkel: ők is szálljanak be anyagilag.
A határozaton kívül kormányrendeletet is hoztak, amely tisztázza: a meg nem nevezett felsőoktatási intézmény gondoskodik a nemzetközi sportszövetség által az ösztöndíjprogramban részvételre jelölt, illetve a hallgatói pályázatra jelentkező fiatalok „felsőoktatási felvételi eljárásának lefolytatásáról, a hallgatói jogviszony létrehozásáról és a felsőoktatási versenysportban történő részvétel biztosításáról”. Az ösztöndíjak, a lakhatási támogatás, a külföldi hallgatói helyek önköltsége, valamint a szervezési átalány és a magyar nyelvi képzési átalány, egészségügyi hozzájárulás összegét a Külgazdasági és Külügyminisztérium költségvetésébe tervezik be, onnan kerül a pénz az egyetemekhez. Minden részletszabályt a miniszter ad ki. A program működtetője a Tempus Közalapítvány.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.