Egy év alatt 30 százalékkal lett drágább az élelmiszer, részben a gyorsan növekvő kereslet, részben a gyenge termések miatt – írja a CNN az ENSZ friss jelentésére hivatkozva.
3 százalékkal növekedtek az élelmiszerek árai szeptembertől októberig – közli a FAO (az ENSZ mezőgazdasági és élelmiszer-ipari szervezetének) jelentése. Különösen a növényi olajok és a búza lett drágább egyetlen hónap alatt. A búza, amely a legnagyobb termőterülettel rendelkezik a világon, 5 százalékkal lett drágább, mert gyenge volt a termés olyan nagy exportőr országokban, mint Kanada, az USA vagy Oroszország. Az árpa, a rizs és a kukorica ára is nőtt.
Még rosszabb a helyzet a növényi olajoknál, ahol egyetlen hónap alatt 9,6 százalékkal nőttek az árak. Leginkább a pálmaolaj ára emelkedett, méghozzá azért, mert a legnagyobb exportőrországban, Malajziában a koronavírus miatt kevés volt a vendégmunkás.
A FAO jelentése hangsúlyozza, hogy a termelési gondokkal párhuzamosan dinamikusan növekedett a kereslet a legtöbb élelmiszerre. Különösen így van ez a tejpor, a baromfi, a növényi olajok és az árpa esetében.
Üres polcok vs növekvő árak
Az élelmiszerellátás sok helyen akadozni kezdett, mert a nagy ellátóláncok szakadoznak a pandémia következtében. Nagy-Britanniában a brexit utáni gondok is hozzájárultak ahhoz, hogy sok szupermarketben olykor üresen tátongtak az élelmiszerpolcok.
Sok gyorsétterem kénytelen volt levenni az étlapról népszerű ajánlatokat, mert nem tudta beszerezni a szükséges alapanyagokat.
A nagy élelmiszerkereskedő cégek pedig sokszor áthárítják a fogyasztókra a megnövekedett beszerzési költségeket: így tett az Unilever, a Kraft-Heinz és a Mondelez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.