A településen nagyjából 60 százalékkal kell magasabb összeget fizetni, mint máshol. A nem számlázott víz arányát korábban 73 százalékosra becsülték.
Húsz éven át a Dunamenti Regionális Vízművek Zrt. (DMRV) üzemeltette Dunabogdány vízi közműhálózatát, de 2017-ben a Fővárosi Vízművek – bérleti díj fejében – átvette azt. Ez utóbbi 2019 szeptemberében beszámolót tartott a település képviselő-testületének, mivel a hálózat Dunabogdány tulajdonában van.
A 444.hu szerint a fővárosi szakemberek a beszámoló során azt is megosztották, hogy az nszv, azaz a nem számlázott víz aránya 73 százalék volt a faluban, amikor átvették a rendszert. Ez azt jelenti, hogy 100 m3 vízből csak 27 m3 után fizettek a felhasználók, a többi elszivárgott vagy eltűnt. A vízművek emberei rá is bukkantak több illegális bekötésre, amikor átvizsgálták a rendszert. Ezek után az nszv-t 30 százalék körülire tudták csökkenteni.
A szóbeszédek alapján a 73 százalékból mintegy 35 százalékot két nagy fogyasztó használt, az ő a kilétüket viszont homály fedi, hivatalos tájékoztatás pedig nincs. Az önkormányzat közérdekű adatigénylésre sem adott tájékoztatást, mert Rokfalusy Balázs képviselő szerint nem kezelnek erre vonatkozó adatokat, és ők nem sértettként szerepelnek az ügyben, feljelentést nem kötelesek tenni. (Rokfalusy erről a helyi önkormányzati lapban nyilatkozott, még tavaly.)
Ez azonban nem segített a település lakóin, akiknek a 444 szerint igen magas vízdíjat kell fizetniük: a díj mintegy 60 százalékkal magasabb, mint a körülöttük lévő településeken. Ezt Rokfalusy úgy kommentálta, hogy
Budapesttől-Pilismarótig 1 m3 ivóvíz ára mindenhol 216-218 Ft körül alakul, különös módon egyedül csak itt Bogdányban 357,8 Ft!”
A portál a jelenség miatt Schuszter Gergely polgármesternél is érdeklődött, megtudják, mik a falu kilátásai. Ő erre azt írta, hogy „országosan normál esetben a nem számlázott víz – 20-35%- közé tehető, jelentős eltérésekkel országosan. Mi most ennek felső határán vagyunk, de a csökkenésén folyamatosan dolgoznak a szakemberek. Az értéket általában elszivárgás, rendszer átmosás, csőtörés vagy illegális vízvétel befolyásolhatja. A mi esetünkben minden körülmény közrejátszott, az illegális vízvételek esetében a szolgáltató rendőrt hívott, aki hivatalból elindította az eljárást.”
A település vezetője ezután hozzátette, hogy
Az ár megállapítása jelenleg nem az önkormányzat hatásköre”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.