Jóllehet tagadják a koronavírus jelenlétét az ázsiai diktatúrában, minden jelentés szerint súlyos helyzet alakult ki a pandémia idején.
Koronavírus hivatalosan nincs Észak-Koreában, de a határt Kínával még 2020-ban lezárták, és 2025. január elsején nyithatják meg újra – eddig kellene kitartania a lakosságnak. A dél-koreai hírszerzés információi szerint már ma is sokan éheznek Északon, ahol a hatalom minden pénzt a fegyverkezésre fordít.
860 ezer tonna élelmiszer hiányzik Észak-Koreában – ez a FAO hivatalos becslése. Az ENSZ mezőgazdasági és élelmiszeripari szervezete kiemeli, hogy az árvizek és a szárazság jelentős kiesést okoztak a mezőgazdaságban, amely különben sem nagyon produktív, hiszen minden megtermelt élelmiszert be kell szolgáltatni az államnak. A nemzeti kommunista diktatúra természetesen nem ismerheti be a rendszer gyengeségeit, inkább a külső körülményeket okolja az élelmiszerhiányért.
A klímaváltozás miatt is óriási esőzések voltak augusztusban, és ez nagy csapást mért a mezőgazdaságra. Észak-Korea szigorúan ellenőrzött televíziója is beszámolt arról, hogy legkevesebb ötezer embert ki kellett telepíteni, mert az árvíz elmosta a házakat és megsemmisítette a termést.
„A járványt jól kezeljük.” Ezt hangoztatja az észak-koreai sajtó, amely szerint csak megelőző intézkedésekről van szó. A dél-koreai hírszerzés információi szerint lehet, hogy maga a diktátor, Kim Dzsongun is átesett a Covid-megbetegedésen. A diktátor mindenesetre lefogyott, és könnyek között kérte népe elnézését. Kim Dzsong-un húga mind nagyobb szerepet játszik a színfalak mögött, de kevesen tartják valószínűnek, hogy nő lehetne a kommunista dinasztia következő uralkodója. Magyarország egykori szöuli nagykövete ezzel kapcsolatban korábban arról beszélt a hvg.hu-nak, hogy a diktátor sógora lehet a régens, ha Kim Dzsongun távozásra kényszerülne. Észak-Koreában 1945 óta uralkodik a Kim dinasztia, melyet a jelenlegi diktátor nagyapja alapított, aki egykor szovjet századosi egyenruhában érkezett meg Koreába.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.