Hat-hét éve nem látott szintre emelkedtek a bankközi kamatok Magyarországon.
A hiteladósok egy részének törlesztőrészletét meghatározó BUBOR-adatok láttak ma napvilágot – írja a Portfolio. A lap szerint az MNB monetáris szigorítása miatt hat-hét éve nem látott szintre emelkedtek a bankközi kamatok Magyarországon.
Ennek pedig a kis- és középvállalkozások mellett a változó kamatozású lakáshitelesek vannak leginkább kitéve, hiszen ez számukra azt jelentheti, hogy egy tízmilliós tartozás esetében a novemberi törlesztő akár 3-8 ezer forinttal is magasabb lehet, mint az októberi volt. A lap úgy számolta, hogy egyre gyakoribb a tíz százalékot is meghaladó törlesztőrészlet-emelkedés.
Ez azért lehetséges, mert egy 2009-es törvény értelmében az új kamatot a fordulónapot megelőző hónap utolsó munkanapja előtt két nappal érvényes referencia-kamatlábhoz kell igazítani. Jelenleg 6-7 éves csúcsról beszélünk, hiszen a devizahitelek 2014–2015-ös forintosítása óta nem volt ilyen magas a kamatszint. A legalább ötéves kamatperiódussal bíró lakáshiteleknél nem érzékelhető ekkora emelkedés, azonban 2022 elején már lehet a mostani mutatók miatt törlesztőrészlet-növekedésre számítani.
(Kiemelt képünk illusztráció!)
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.