Gazdaság Lengyel Miklós 2021. október. 06. 16:01

Boris Johnson: A magasabb bérek jelentik a kiutat a krízisből

A konzervatívok kongresszusán vázolta fel elképzeléseit a brit miniszterelnök, ám azok nem biztos, hogy rövid távon is működőképesek lesznek.

Magas béreket és alacsony adókat ígért a brit miniszterelnök a konzervatívok kongresszusának zárónapján. Boris Johnson azt szeretné, ha béremelésekkel kiváltanák a külföldi munkaerőt, amely jelenleg nagyon hiányzik a kamionsofőrök és más gyengén fizetett munkakörök esetében.

"Ez a kormány megcsinálta a Brexitet, az oltási kampányt, és megoldja a társadalmi gondoskodást is" – hangsúlyozta Boris Johnson, aki az elmúlt évtizedek tesze-tosza reformjainak kudarcáért egyaránt okolta a Munkáspártot és a konzervatívokat. "Mi a gazdaság és a társadalom legfontosabb problémáival foglalkozunk, amelyekhez eddig egyetlen kormánynak sem volt kurázsija" – mondta a brit miniszterelnök a konzervatívok kongresszusán Manchesterben.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Az Alacsony fizetések bizottsága hamarosan hivatalosan is ajánlást nyújt be, de korábban már közölték: 9 font 42 pennys óránkénti minimálbért tartanak kívánatosnak Nagy-Britanniában jövő tavasztól fogva.

Amíg ezek bent dumálnak a konzervativ kongresszuson, addig leszívjuk az autóikból a benzint

Ilyen karikatúrák jelennek meg a brit sajtóban arra a kritikus helyzetre utalva, amely a benzinkutakon már hetek óta tart. Bár Nagy-Britanniában van a tárolókban megfelelő mennyiségű benzin és dízel, de nincs elég kamionsofőr, aki el tudná azt juttatni a benzinkutakhoz. A katonák besegítenek, de nem tehetnek csodát: a szigetországban 100 ezer kamion- és teherautó-sofőr hiányzik.

Boris Johnson szerint ezért a munkaadók a hibásak, mert alacsony bérért kelet-európai sofőröket alkalmaztak, akik a Brexit miatt hazamentek. Brit polgárok nem vállalják ezt a munkát oly rossz feltételekkel és olyan kis pénzért, mint a kelet-európaiak. Kétségbeesésében Boris Johnson kormánya felfüggesztette a szigorú bevándorlási rendszert olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint a teherszállítás. A pulykatenyésztők is importálhatnak 5000 dolgozót a farmokra, mert nélkülük nem lesz elég karácsonyi pulyka. Márpedig enélkül egy hagyományos ünnep nem képzelhető el az Egyesült Királyságban.

"Mi nem azt a régi vacak modellt követjük, amely olcsó bevándorló munkával akarta megoldani a problémákat. Ez ugyanis a termelékenység és a gazdaság lassú növekedését eredményezi.

Mi beengedünk tehetséges embereket külföldről, de nemet mondunk arra a gyakorlatra, hogy a bevándorlók beengedésével kerüljük el azt, hogy befektessünk az emberek képzésébe és olyan gépek és berendezések megvásárlásába, amelyekkel ezek az emberek dolgozni tudnak.

Működhet Boris Johnson terve?

Jelen pillanatban Nagy-Britannia kettős sokk áldozata – írja a BBC szakértője: egyrészt a globális ellátási rendszer akadozik, ezért szállnak el például a gázárak. Másrészt a Brexit következtében hiányzik a külföldi munkaerő. Mi következik mindebből? Drágulás, vagyis infláció.

A baj az, hogy a bérek emelkednek, de nem a termelékenység következtében hanem azért, mert munkaerőhiány van. A kelet-európai olcsó munkaerő beáramlása olyan társadalmi következményekkel járt, amelyek előrevetítették a Brexitet. Ennek köszönheti Boris Johnson a hatalmat. Ő most jól fizetett hazai munkaerőt javasol és beruházásokat a high tech szektorban. Ez azonban csak hosszú távon hozhat eredményt, miközben a mostani krízis és az infláció arra késztetheti a Bank of Englandet, hogy korábban emelje az alapkamatot, mint ahogy szeretné. Ez pedig aligha kedvez a konjunktúrának.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?