Több mint 137 milliárd forintot kaptak a Fideszhez köthető alapítványok, a párt politikai tevékenységének támogatásra jutott 14,5 milliárd.
A kormány a gazdaságvédelmi alapból 4030 milliárd forintot költött el tavaly, ebből csak 908 milliárd forint ment el gazdaságvédelmi támogatásra, amit a cégek kaptak meg, 1197 milliárd forintot az állami vállalatok nyeltek el – írja a Népszava.
A lap szerint 42 milliárd forintot költött az állam egy bélyeggyűjteményre a gazdaságvédelmi kiadások terhére.
A költségvetés általános indoklásból derül ki, hogy ez a pénz valójában a Magyar Posta Zrt. feltőkésítésére ment, és azért, hogy ne legyen ebből tiltott állami támogatás, a Magyar Posta átadta a Bélyegmúzeumot a magyar államnak, ennek az értékét állapították meg 42 milliárd forintban.
207 milliárdot számolt el a kormány „egyes energetikai kérdésekről szóló előterjesztés szerinti feladatok végrehajtásához kapcsolódó forrásigény” címen, a lap szerint a pénz az állami tulajdonban lévő MVM energiaholdinghoz került. A kormány a gazdaságvédelmi pénzek terhére 198 milliárd forintot fizetett ki „nemzetközi pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos egyes intézkedésekre”, a pénzt a Corvinus Befektetési Zrt. kapta hiteltartozásai rendezésére. A Corvinus egy állami befektetési cég, amely a Budapest Bankot, illetve az Erste Bank kisebbségi részét birtokolja.
A Népszava a kormány által közölt adatok alapján azt írja, hogy csak tavaly 137,7 milliárd forintot kaptak a gazdaságvédelmi alapból a Fideszhez köthető vagy a kormánytagok által irányított közalapítványok. A 2020-as költések szerint legtöbb pénzt a tehetségkutatással, -fejlesztéssel foglalkozó NER-elitképző, a Mathias Corvinus Collegium kapta, amelynek vezetője Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója.
Az MCC-n keresztül 14,5 milliárd forintot kapott a Kommentár Alapítvány, amely a hasonló című folyóiratot kiadó alapítványt takarja, illetve egyfajta szellemi műhelye a Fidesz politikai hátországának. Vagyis a gazdaságvédelmi pénzekből politikai tevékenység támogatására szavazott meg a kormány több mint 10 milliárd forintot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.