Kérdés, ki dönti el, ki számít rászorulónak: az állam, a bank vagy maga az ügyfél.
Szeptember első felében dönthet a kormány a hitelmoratórium folytatásáról – értesült a Portfolio. A portál úgy tudja, június óta nem történt érdemi előrelépés a törlesztési moratórium meghosszabbításával vagy kivezetésével kapcsolatban. A kormány akkor tolta ki az engedmény lejártának határidejét szeptember 30-ra, és azóta zajlik a vita a
A portál emlékeztet: a jegybankkal és a bankszövetséggel lezajlott április-májusi kormányzati egyeztetések óta két befagyott álláspont áll egymással szemben: a kormány szerint meg kell hosszabbítani, az MNB és a bankok szerint érdemes most már lezárni a törlesztési moratóriumot, legfeljebb bizonyos rászoruló csoportok számára lehetővé téve a hosszabbítást.
Közben lezajlott egy nemzeti konzultáció, amelynek az eredménye ugyan nem ismert, de a Portfolio szerint a kormány is a rászorulók számára tenné lehetővé a hosszabbítást. A kérdés az – teszi hozzá a portál –, hogy ki számít rászorulónak, és ezt ki dönti el, az állam, a bank vagy – ahogy eddig – maga az ügyfél.
A Portfolionak adott banki válaszokból kiderül, hogy folyamatosan csökken a moratóriumban levő hiteleek aránya, de ezt elsősorban nem a kilépések magyarázzák, hanem az, hogy időközben gyorsabban nőtt a teljes hitelállomány. A nagybankok válaszai alapján egyébként a lakossági hitelállomány nagyjából 30-50 százaléka, míg a vállalati hiteleknek kb. az ötöde tartozik még moratórium alá.
További részletek a Portfolio cikkében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.