Gazdaság Lengyel Miklós 2021. augusztus. 18. 14:49

Kína már júliusban bejelentkezhetett, hogy részt venne Afganisztán újjáépítésében

Július végén Vang Ji kínai külügyminiszter találkozott Abdul Ghani Baradar tálib vezérrel Tiencsinben, és meg is állapodtak. A pekingi hivatalos véleményt képviselő Global Times most arról ír, hogy mit tehet Kína Afganisztánban, ahonnan a Nyugat távozásra kényszerült.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Friss cikkek a témában

"Reméljük, hogy a tálibok szakítanak a terrorista mozgalmakkal, és különösen az ETIM-mel (East Turkestan Islamic Movement) és a jövőben pozitív szerepet kívánnak játszani, erősítik a biztonságot, illetve a stabilitást a térségben" – jelentette ki Vang Ji kínai külügyminiszter, miután tárgyalt a tálib vezetőkkel Tiencsinben.

Peking számára a tálibok ígérete volt a legfontosabb: semmiképp sem támogatják az ujgurok iszlamista szervezetét, amellyel gyakran meggyűlik a hatóságok dolga Kínában.

Baradar állítólag ígéretet tett, hogy "Az afganisztáni tálibok sohasem fogják megengedni, hogy Kínával ellenséges erők az országuk területét bázisként használják fel".

Peking tehát ígéretként megkapta azt, ami számára a legfontosabb: a tálibok nem támogatják az ujgur iszlamista szervezeteket.

De mit ígért Kína Afganisztán új urainak?

Peking részt vehet a háború utáni újjáépítésben, és beruházásokkal járulhat hozzá az afgán gazdaság fejlődéséhez – nyilatkozta a Global Timesnak Pan Kuang, a sanghaji Társadalomtudományi Akadémia szakértője. Szerinte az USA nem futhat el a felelősség elől, ezért továbbra is együtt kell működnie olyan kérdésekben, mint a menekültek ügye, illetve a kábítószer-kereskedelem.

Afganisztánban csak a háborúskodás és a kábítószer-kereskedelem működik – írta a Reuters hírügynökség arra utalva, hogy a tálibok fő pénzforrása a heroin. 400 millió dollár volt a tiszta bevételük ebből a vírusválságot megelőző két évben. Tavaly pedig 37 százalékkal nőtt a máktermesztés. Az ENSZ szerint 6,6 milliárd dollárt jelent a kábítószer Afganisztánnak. Erre célzott a kínai szakértő a Global Timesban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.