Gyorsabban jön ki az európai gazdaság a válságból, mint az amerikai, a magyar helyreállás a húsz, eddig adatot szolgáltató uniós ország közül a számítási módtól függően a harmadik vagy a hatodik leggyorsabb.
13,2 százalékkal nőtt az EU gazdasági teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest – közölte az Eurostat. A magyar 17,7 százalékos GDP-növekedés még ennél is jobb. Sőt, a 20 tagállam közül, amelynek a statisztikai hivatala már elkészült a második negyedéves GDP-adat kiszámításával, a magyar növekedés a harmadik legmagasabb, a mienknél nagyobb ugrást csak a spanyol (19,8) és a francia (18,7) tudott felmutatni, az itteni tempót még az olasz 17,3 százalékos közelíti meg.
Pontosan ezen a felsoroláson jól látszik az is, miért érdemes nagyon óvatosan kezelni ezeket a számokat: kivétel nélkül olyan országokban mértek most kiugró növekedést, ahol a tavalyi második negyedévben, amihez a mostani számokat viszonyítjuk, a járvány első hullámát nagyon megszenvedte a gazdaság, vagyis onnan bármi normalizálódás nagy javulásnak tűnhet.
Mivel a járványhelyzetre tavaly tavasszal adott válaszokban, majd a szigorítások feloldásában akár egy-két hét különbség is óriási eltérést eredményezett az akkori GDP-adatban, érdemes azt is megnézni, mit kapunk, ha az összehasonlítási adat nem 2020 második, hanem 2021 első negyedéve. Ebben az esetben a 2,7 százalékos magyar növekedés még mindig a 20 adatot szolgáltató ország első harmadába tartozik, de már csak a hatodik legnagyobb, az EU-átlag itt pontosan 2 százalék. Negyedéves alapon a legjobban a portugál és az osztrák gazdaság pörög (4,9, illetve 4,3 százalékos növekedéssel), de a holland, a lett és a spanyol gazdaság teljesítménye is megelőzi a magyarét.
Az Eurostat azt is közzétette, hogy az Európai Unió gazdasága gyorsabban jön ki a gödörből, mint az Egyesült Államoké: az amerikai GDP-növekedés éves alapon 12,2, az előző negyedévhez viszonyítva 1,6 százalékos.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.