Egy gyanús haláleset miatt az idős embereket nemcsak kihasználó, hanem akár a halálba is segítő lakásmaffiáról kezdtek rettegni Óbudán, de a rendőrség alaposan kivizsgálta az ügyet, és nem talált bizonyítékot.
Óbudán lakótelepi lépcsőházakban kihelyezett szórólapok veszélyes lakásmaffiára figyelmeztették a lakókat, mert állítólag több idős ember gyanús körülmények között elhunyt, miután eltartási szerződést kötöttek. A szórólapok sokakat megijesztettek, és a rendőrség – egy bejelentés alapján – is vizsgálni kezdte az ügyet, hogy kiderítse: van-e alapja a félelmeknek.
A Fülkében nemrég mi is utánajártunk, hogy egy-két felkapott esetről van-e szó, vagy rendszerszintű visszaélések előkészítéséről:
Fülke: Lakásmaffia Óbudán
Gyanús haláleset, amatőr cetlik nagylelkű ajánlatokkal és rettegő idősemberek. Óbudán több jel utal arra, hogy igen tevékennyé vált a lakásmaffia. A Fülkében utánajártunk, hogy egy-két felkapott esetről van-e szó, vagy rendszerszintű visszaélések előkészítéséről.
A rendőrség közlése szerint megvizsgálták, hogy fennáll-e bűncselekmény gyanúja, és így szükséges-e a nyomozás elrendelése. Az idős ember halálának körülményeit szakértők bevonásával vizsgálják, idegenkezűség gyanúja eddig nem merült fel. Az óbudai lakosokat szórólapon figyelmeztető lakásszövetkezeti elnököt az előkészítő eljárás során a rendőrök meghallgatták, de konkrét információt nem, csak feltételezéseket hozott a nyomozóhatóság tudtára – ezt is ellenőrizni fogják a nyomozók.
A rendőrök az érintett lakótelepen adatgyűjtést végeztek, csaknem kétszáz embert meghallgattak, de további, eltartási szerződéssel kapcsolatos gyanús halálesetről nem találtak adatot. Újra elővették a korábbi években természetes úton bekövetkezett halálesetek aktáit is, de egyelőre itt sem akadtak gyanús körülményekre.
A rendőrség azt kéri, hogy ha bárkinek bűncselekményről, vagy annak akár a leghalványabb gyanúját felvető konkrét esetről van tudomása, haladéktalanul tegyen bejelentést bármelyik rendőri szervnél, hívja a 112-t, vagy akár névtelensége megőrzése mellett a Telefontanú 06-80-555-111 zöldszámát! A hatóság arra is figyelmeztet általánosságban, hogy egy előnytelen szerződés megkötése ugyanakkor önmagában nem feltétlenül büntetőjogi kategória, de azt tanácsolják mindenkinek, hogy egy ilyen döntést csak jól átgondolva, hozzátartozókkal, barátokkal megbeszélve, lehetőleg saját ügyvéddel konzultálva, ingatlanszakértő véleményét kikérve hozzanak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.