A fideszes vezetésű települések is megérezték a tavalyi megszorításokat, de az ellenzéki városok még jobban.
A koronavírus-járvány leple alatt a kormány jelentős megszorításokat hajtott végre az önkormányzatoknál. A települések saját forrásait megnyirbálták, eközben pedig sok helyen a kormányzati támogatások sem nőttek – vezeti fel a kedden megjelent elemzését a G7.
A portál számításai szerint a megszorításokkal rosszabbul jártak az ellenzéki vezetésű települések, de a kormánypártiak jelentős részében is kemény időszakot hozott 2021, amíg meg nem érkezett az állami kompenzáció. (A portál az elemzésben a 170 legnagyobb, 10 ezer főnél népesebb hazai települést vizsgálta.)
A G7 szerint az önkormányzatok utolsó, elérhető lezárt költségvetési éve a 2019-es, a 2020-as adatokat egyelőre pedig még nem lehetett egységes formában elérni. De szerintük a koronavírus-járvány és a kormány önkormányzatokat sújtó számos tavalyi intézkedései, például a parkolási bevételek kiesése, a gépjárműadó elvétele miatt a 2019-es egyébként is jobb viszonyítási alap.
Ennek alapján pedig azt találták, hogy a fideszes vezetésű településekre csak a megszorítások fele jutott, ezeknél ugyanis 6 százalékkal csökkentek a bevételek, az ellenzéki településeknél viszont
11 százalékos a visszaesés.
Ez a G7 szerint azt jelenti, hogy egy átlagos ellenzéki vezetésű, 10 ezer fő feletti településen 39 ezer, a fideszeseken 15 ezer forinttal, míg a 10 ezer fő alatti településeken (ahol általában független a polgármester) 50 ezer forinttal csökkent az önkormányzatok egy lakosra jutó bevétele a 2021-es költségvetési tervezet szerint a 2019-es tervekhez viszonyítva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.