Gazdaság hvg.hu 2021. július. 09. 10:34

Több magánóvodától is megvonta a támogatások harmadát az Állami Számvevőszék

Az ÁSZ pazarlás veszélyét látja, de az intézményvezetők szerint a szankció előbb érkezett, mint hogy ellenőrizték volna őket.

Egy hónappal ezelőtt Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter levélben köszönte meg többek között a magánóvodák vezetőinek is a járvány alatt tanúsított együttműködésüket, áldozatos munkájukat. A kiküldött levélben még az is szerepelt, hogy az intézmények a nyáron is próbálják meg ellátni a gyermekek felügyeletét. A 24.hu azonban most azt írja, hogy

a dicséret után az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a rendeltetésellenes pénzfelhasználás veszélyére hivatkozva több magánóvodát is arról értesített, hogy megvonja tőlük az állami támogatás 30 százalékát.

A lap szerint a szervezet levélben arról értesítette az érintett intézményvezetőket, hogy ha az ellenőrzés rendeltetésellenes vagy pazarló felhasználást, illetve ennek veszélyét tárja fel, vagy az ellenőrzött szervezet által a pénzeszközök kezelésére vonatkozó szabályok súlyos megsértésével történő károkozást, illetve ennek veszélyét állapítja meg, a kár megelőzése, illetve enyhítése érdekében az ÁSZ elnöke az illetékes hatósághoz vagy szervezethez fordulhat, és ennek keretében vagyonmegóvási intézkedés elrendelését kezdeményezheti.

A 24.hu szerint az ÁSZ a támogatás felfüggesztését a Magyar Államkincstártól kérte.

A lap az ügy miatt a számvevőszékhez fordult, hogy megtudja, összesen hány intézménynél intézkedtek, mennyi pénzről van szó, és mit jelent a „rendeltetésellenes pénzfelhasználás” veszélye, de konkrét választ nem kaptak. Horváth Bálint szóvivő válaszából csak annyi derült ki, hogy a 2017-2019 közötti ellenőrzések során „ötven nem állami intézményfenntartó közel háromnegyede nem tudta igazolni a közpénzek rendeltetésszerű felhasználását”. Azt azonban – arra hivatkozva, hogy folyamatban lévő ügyekről nem adhat tájékoztatást – nem árulta el, hogy a mostani támogatásmegvonás pontosan mi okból történik.

Horváth a 24.hu-nak küldött levelében azt is írta, a cél az, hogy az érintettek a lehető leggyorsabban megszüntessék a gazdálkodásukban feltárt szabálytalanságokat, ehhez a számvevőszéktől iránymutatást is kaptak. Az óvodákhoz érkezett levél alapján viszont állítólag nem egyértelmű, pontosan mit kellene tenniük, és hogy mi a hiba, amit meg kellene szüntetniük. A helyzet azért is furcsa, mert az érintettek szerint előbb jött a szankció, mint hogy az ÁSZ felkereste volna őket, és dokumentumokat kért volna, holott korábban ez fordítva történt.

Péntek délután az ÁSZ egy közleményt adott ki, melyben arról írtak, hogy „alapvető társadalmi érdek, hogy a magánóvodákat fenntartó szervezetek elszámoltathatóan és átláthatóan gazdálkodjanak minden pénzeszközzel (támogatások, térítési díjak, költségvetési támogatás, stb.). Ennek alapvető feltétele, hogy a törvényben előírt, a szabályszerű közfeladatellátást, illetve a közpénzek átlátható és elszámoltatható felhasználását biztosító dokumentumok (szabályzatok, nyilvántartások, stb.) minden fenntartónál ellenőrizhető módon rendelkezésre álljanak”.

Az Állami Számvevőszék azt írta, nem kaptak jelzést arra vonatkozóan, hogy az érintett fenntartók óvodái a nyári időszakban is működnének. Az ÁSZ már 2020. december elején megkezdte az érintett fenntartók gazdálkodásának ellenőrzését. Lényeges, hogy az érintett fenntartók a lehető leggyorsabban biztosítsák a gazdálkodásuk elszámoltathatóságát és átláthatóságát – írták. A közleményben hozzátették, hogy amint az érintett fenntartók megteszik a szükséges intézkedéseket az Állami Számvevőszék soron kívül értékeli a most bekért dokumentumokat, és amennyiben azok megfelelőek, azonnal visszavonja a vagyonmegóvási intézkedés kezdeményezését, a fenntartók pedig hozzájuthatnak a költségvetési támogatásuk felfüggesztett részéhez is.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.