A gyógyszer is csak addig jó, amíg megfelelő ideig szedi a beteg, aki már meggyógyult, annak káros bevennie – ezzel a hasonlattal mutatja be a jegybank, miért kellene kilépnie a hitelmoratóriumból annak, aki már képes törleszteni.
Aki teheti, lépjen ki a hitelmoratóriumból – erről adott ki közleményt egy hete a Magyar Nemzeti Bank, ami azért is volt különösen nagy hír, mert a kormány a moratórium fenntartását pártolja. Most újabb közleményt adott ki a jegybank, amelyben ráerősítettek az eddigi üzenetre: a válság elején a moratóriumba való belépés volt a racionális döntés, a krízis elmúltával viszont a fizetési stopból való kilépés a legjobb megoldás.
Mint írták,
„a járvány harmadik hullámának végével, az emelkedő átoltottsággal és gazdaság gyors újranyitásával a megfelelő jövedelemmel, törlesztési forrással bíró ügyfelek számára a moratóriumban való maradással elérhető előnyt hosszabb távon meghaladhatják a kockázatok. Az, hogy fölöslegesen nő meg a hitelük futamideje és a teljes visszafizetendő összegük a bank felé”.
A közleményben egészségügyi példával szemléltették ezt: a gyógyszer is addig jó, amíg az szedi, akinek szüksége van rá, és addig, amíg felírják neki. A gyógyulás után használva már árthat.
Azt is hozzátették: nem igaz az, hogy a moratórium lejártakor váratlanul nő meg az adósok terhe, ahogy az sem, hogy a kilépőknek megugrik a törlesztőrészlete. Mint azt már bemutattuk, a törlesztőrészlet nem nőhet meg, így viszont a hitel futamideje fog nőni, tehát a moratórium alatt összegyűlt összegnél nagyobb mértékben nő majd a teljes visszafizetendő összeg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.